Solarne lampki nie tylko do ogrodu

Solarny słupek ogrodowy

Pewnie każdy widział taki obrazek po zmroku – ogród, w którym blado jarzą się powtykane tu i ówdzie solarne lampki ogrodowe. Ani to piękne, ani praktyczne, bo światła daje tyle, co zapałka. Dziś opisujemy inny rodzaj solarnych lampek. Taki, który przynajmniej kwestię funkcjonalną (a więc świecenie) ma rozwiązaną w sposób nienaganny. Estetyka zaś, to jak wiadomo, sprawa indywidualna.

Kanadyjska firma Reliance Foundry, od lat produkująca odlewy z żelaza, wprowadziła do swojej oferty nowy produkt. Firma od lat produkuje m.in. metalowe słupki, służące często np. do oddzielania jezdni od chodnika. Ostatnio, solidna stalowa konstrukcja została wzbogacona o panel słoneczny przykryty poliwęglanem i zestaw diod LED, skutecznie oświetlających najbliższe otoczenie słupka.

Solarny słupek ogrodowy

W odróżnieniu od tanich, wtykanych w ziemię lampek, solarne słupki świecą silnym światłem, którego temperatura barwowa może być wybrana spośród trzech dostępnych wartości – 3000K (ciepła biel), 4300K (neutralna biel) i 5000K (zimna biel). Specjalnie zaprojektowane odbłyśniki kierują światło tam, gdzie jest ono pożądane – słupki mogą oświetlać teren wokół siebie lub kierować światło na boki.

Solarny słupek ogrodowy

Dodatkowo słupki są wyposażone w inteligentny system zarządzania energią, który umożliwia wykorzystanie podczas użytkowania jednego z pięciu programów:

– światło włącza się po zmroku, następnie po 5 godzinach następuje redukcja intensywności oświetlenia do 30% mocy, a na godzinę przed wschodem Słońca lampka ponownie świeci pełnym światłem
– światło włącza się po zmroku i wyłącza o świcie
– światło włącza się po zmroku i wyłącza po 6 godzinach
– światło włącza się po zmroku, a po 6 godzinach ogranicza oświetlenie do 30% i całkowicie się wyłącza o świcie
– światło włącza się po zmroku, wyłącza się po 5 godzinach i z powrotem włącza na godzinę przed świtem

Do licznych zalet słupków Reliance Foundry należałoby również zaliczyć fakt, iż zostały tak zaprojektowane, aby minimalizować zanieczyszczenie świetlne, które zwłaszcza w miastach, nie tylko utrudnia obserwacje nocnego nieba, ale też negatywnie wpływa na funkcjonowanie zwierząt aktywnych nocą.

Słupki Reliance Foundry, znalezione na Inhabitat.

Zobacz również:

1 thought on “Solarne lampki nie tylko do ogrodu

    Marcin

    (17 czerwca 2014 - 14:37)

    Witam , lampy solarne tego typu są już od kilku lat produkowane w polsce. Konstrukcja może nie jest tak „ciężka” ale również solidna (aluminium , stal). firma PurePowerSources produkuje i sprzedaje takie lampy. Mylę że ich jasność jest znacznie większa od Kanadyjskich. Ale czy ktoś zwraca uwagę na jasność lamp solarnych , kiedy wszędzie dookoła nas są malutkie punkciki światła emitowane przez lampki za 5 zł… Lampy solarne mogę ŚWIECIĆ a przy okazji nie kosztować majątku..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *