Ogródek warzywny na dachu

Ogród warzywny na dachu

Pisaliśmy niedawno o pionowych farmach w Singapurze, gdzie zaawansowana technologia umożliwia człowiekowi maksymalne wykorzystanie niewielkiej powierzchni wolnego terenu. Co jednak w sytuacji, gdy nawet ta niewielka przestrzeń jest już skutecznie zabudowana? Pora wejść na dach!

Ogród warzywny na dachu budynku

Brooklyn, dzielnica Nowego Jorku. Miasta, które jednoznacznie kojarzy się z ciasno upakowanymi, wysokimi budynkami. To właśnie tam zapalona ogrodniczka Annie, o swojsko brzmiącym nazwisku Novak, postanowiła zorganizować ogród warzywny. Annie Novak, wraz z Benem Flannerem założyli ogród w 2009 roku. Na powierzchni 550m2 rosną pomidory, papryka, fasola, sałata, zioła… Zaletą uprawy na dachu 3-piętrowego budynku jest niewątpliwie doskonałe nasłonecznienie. Oprócz roślin, Eagle Street Rooftop Farm ma również 3 własne ule oraz niewielki kurnik.


Korzyści płynące z zielonego dachu z ogrodem wykraczają poza sferę świeżych warzyw, dostarczanych regularnie do lokalnych restauracji. Warstwa ziemi uprawnej znajdującej się na dachu 3-kondygnacyjnego budynku zatrzymuje około 4cm deszczu, co znacznie zmniejsza odpływ instalacją burzową. Dzięki wodzie zatrzymanej na dachu, obniżono również koszty schłodzenia magazynu znajdującego się poniżej. Ogród stał się również centrum edukacyjnym, gdzie można nauczyć się uprawiać warzywa na warsztatach organizowanych dla dorosłych i dzieci. Warsztaty nie ograniczają się do warzyw – Rooftop Farm nauczy chętnych również tego, jak w warunkach miejskich hodować kury, czy przyrządzać ogórki konserwowe.

Schemat ogrodu na dachu budynku

Rooftop Farm, znalezione na Treehugger.
Foto: Eagle Street Rooftop Farm

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *