Strefa bezpieczeństwa wokół nocnych rowerzystów

Oświetlona strefa bezpieczeństwa wokół roweru

 

Bike Zone to para projektorów laserowych, tworząca oświetloną strefa rozpościerająca się na ziemi wokół jadącego roweru, mająca za zadanie ostrzegać kierowców o jego obecności. Rozciągająca się na metr z każdej strony, wyznaczona laserem strefa wysyła kierunkowy sygnał. Zespół niezależnych projektantów został doceniony za ten wynalazek i otrzymał trzecią nagrodę w dwunastej edycji konkursu, pod hasłem „Tech is easy”, sponsorowanego przez Lite-On Technology Corporation. Założeniem konkursu było nagrodzenie funkcjonalnej prostoty, która ma szanse się spopularyzować. Prosta konstrukcja, łatwe w użyciu, przyjazne środowisku – te aspekty zostały docenione w przypadku Bike Zone.

 

Bike Zone

 

Badania przeprowadzone trzy lata temu przez The Cochrane Collaboration stwierdzają, że jazda rowerem po ciemku jest trzy do pięciu razy bardziej niebezpieczna niż za dnia. Blisko połowa wypadków z udziałem rowerzystów ma miejsce po zmroku i jest spowodowana zbyt późnym ich spostrzeżeniem na drodze przez kierowcę.

Są kierowcy, którzy darzą rowerzystów szczególną atencją i szacunkiem, są tacy którzy chętnie spontanicznie wyeliminowaliby ich z ruchu drogowego. Są też tacy, którzy nie należą do żadnej z tych grup, bo ich po prostu nie widzą. Takim właśnie rowerzystom i kierowcom dedykowany jest ten, całkiem pomysłowy wynalazek. Problemem jest może to, że ewentualna grupą docelową będą najprawdopodobniej rowerzyści świadomi i tak w taki czy inny sposób wyraźnie sygnalizujący swoją obecność. Oczywiście – zawsze może być jeszcze lepiej, a rowerzysty z Bike Zone nie sposób nie potraktować z szacunkiem, nie wiem tylko, co na to polskie przepisy regulujące sprawę oświetlenia roweru?

Za: Inhabitat

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *