SafetyNet – bezpieczna sieć

Nie o internet chodzi tym razem, ale o sieć całkowicie realną. Dan Watson opracował projekt sieci rybackiej z wbudowanymi świecącymi portalami, dzięki którym połów komercyjny ma się stać bardziej przyjazny środowisku.

SafetyNet jest wyposażona w pierścienie ucieczkowe, które mają umożliwić małym rybkom wydostanie się na zewnątrz. Pierścienie rozwiązują problem zamykania się oczek siatki, kiedy sieć jest napięta. Ponadto są dobrze widoczne, bo dzięki wbudowanemu systemowi zasilania, sprawdzonemu w działaniu – świecą. Światło pełni tu jeszcze jedna rolę – stymuluje ryby do ucieczki. Kiedy sieć się zużyje, pierścienie (dostępne w różnych rozmiarach) mogą zostać wyjęte i zamontowane w nowej.

Połowy przy pomocy takiej sieci odbywałyby się w sposób bardziej zrównoważony, z poszanowaniem morskich zasobów, ponieważ młody narybek – który i tak jest odrzucany jako odpad, bo nie nadaje się do komercyjnego wykorzystania – mógłby bezpiecznie opuszczać sieć. To korzyść nie tylko środowiskowa i etyczna, ale również czysto rynkowa – zasoby ryb byłyby większe.

Projekt absolwenta Royal College of Arts został doceniony i wyróżniony główną nagrodą The James Dyson Award 2013, wartą 10 000 funtów.  Jeśli zostanie również zauważony przez środowiska, które mają bezpośredni wpływ na sposób prowadzenia połowu, mogłoby to pomóc rozwiązać globalny problem. Warto zauważyć, że autor pomysłu nie pracował nad nim w oderwaniu od rzeczywistości, ale we współpracy ze szkocką społecznością rybacką.

Tu można obejrzeć jak działa SafetyNet:

Za: Inhabitat

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *