Recyklingowy flash mob

Zachowania prospołeczne, o ile nie są nagrodą samą w sobie, o tyle przeważnie nie dają motywacji do powielania. Bycie „w porządku” ze sobą, oczywiście jest nagradzające. Oczywiście? Przecież w sumie bezinteresowne społecznictwo, nie zdarza się wcale tak często. Czyli może samozadowolenie to – dla niektórych przynajmniej – za mało?

Zdarzyło Wam się podnieść z podłogi w sklepie coś, co przed chwilą zrzucił ktoś inny, czy pozostawiacie takie rzeczy obsłudze? Ale podnieść czyste ubranie, które zsunęło się z wieszaka to jeszcze nic – często widujecie kogoś, kto sprząta śmiecie po innych, a nie jest to jego profesją, jedynie dobrą wolą? Dla niektórych to może upokorzenie, dyshonor, a może rzecz obojętna – w każdym razie wymaga przełamania się. A nagroda? Może by chociaż społeczne uznanie? Ale nie uprzedzając faktów – świetny flash mob o … śmieciach właśnie. I o nas.

Znalezione na: Treehugger

Zobacz również:

2 thoughts on “Recyklingowy flash mob

  bzw5

  (16 czerwca 2011 - 23:16)

  Czasem tak, czasem nie.
  Kiedyś w hipermarkecie zdarzyło mi się podnieść uprzejmie worek 3 kg proszku leżący tak sobie na ziemi i położyć na górę worków. Tak… spadło 5 innych ;)

  prawie podniosłem

  (12 lutego 2012 - 22:16)

  Przydałaby się jakaś nagroda dla niej ;) Podniesienie brudnej rzeczy sprawi że ręce będziemy mieli klejące i jest to bardzo niehigieniczne – trzeba mieć husteczki jednorazowe przy sobie. Poza tym w miejscach usługowych pracują sprzątaczki żebyśmy my nie musieli patrzeć na brud. Raz miałem okazję przejść obojętnie obok leżących na ziemii przedmiotów które ktoś zwalił , jednak zawróciłem gdy staruszka która ledwo stała zaczęła podnosić je z podłogi . Naprawdę czasami warto coś poprawić żeby wychowane starsze osoby nie musiały się dodatkowo męczyć. Naprawdę widok bardzo poruszający. Czasami rani mnie widok segregujących śmieci babć że w mroźny dzień stoją i wrzucają śmieci do specjalnych pojemników , gdy wiem że inni młodzi sąsiedzi wrzucają wszystko do kosza jak leci bo są leniwi i przecież koszt wywiezienia odpadów spada po części również na starsze babcie które mają małe emerytury a często walczyły o ten kraj i warunki do rozwoju młodzieży. Jak widać chyba są zbyt dobre bo sobie niektórzy na zbyt wiele pozwalają … więc czy warto sprzątać po takich ludziach ? Myślę że wina stoi po stronie tych którzy powinni pilnować i kontrolować porządek. Bo my wszyscy płacimy cenę za nieodpowiedzialne zachowania młodych cwanych osobników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *