Elektryczność drożeje – jak sobie z tym poradzić

Jak oszczędzać energię elektrycznąfoto: (cc) bimurch

Energia elektryczna w niektórych regionach Polski ma zdrożeć nawet o 30%. Co zrobić, żeby nasze rachunki były niższe? Odpowiedź jest oczywista – zużywać mniej prądu. Ale jak to zrobić? Oto garść porad, takich łatwych do zastosowania plus kilka trudniejszych ale może też opłacalnych.

Oszczędzanie energii przez wyłączenie z trybu Stand-by

Najprostszym sposobem ograniczenia zużycia energii elektrycznej jest wyłączanie urządzeń z trybu „stand-by”. W zależności od rodzaju urządzenia, pobór prądu w takim stanie może sięgać nawet kilkudziesięciu Watów (sprawdź zużycie energii przez urządzenia domowe). Co więc należy zrobić? Proste – wyłączyć telewizor, dvd, konsolę, itd. nie pilotem, a przyciskiem na obudowie. A jeszcze lepiej wyjąć wtyczkę z gniazdka (lub podłączyć kilka takich urządzeń do listwy z wyłącznikiem). Ciekawym pomysłem, który być może przypomni niektórym o potrzebie wyłączenia sprzętu jest Power Monster – naklejka, która zamieni zwykłą diodę stand-by na parę „złych oczu”.

Żarówka energooszczędna

Druga, dość prosta rzecz, którą można zrobić, to wymiana żarówek na energooszczędne. Mamy teraz do wyboru już nie tylko zwykłe świetlówki kompaktowe, są też energooszczędne żarówki do ściemniaczy oraz żarówki LED. Warto przy tym wybierać produkty markowe, ponieważ te najtańsze świetlówki kompaktowe często kończą swój żywot znacznie szybciej, niż zwykłe żarówki. Wymianę taką najbardziej opłaca się przeprowadzić w pomieszczeniach, w których światło jest zapalone przez dłuższy czas (częste włączanie i wyłączanie skraca żywotność świetlówek). Tam, gdzie zapalamy światło na chwilę na pewno dobrze sprawdzą się żarówki LED, jednak ich zasadniczą wadą jest dość wysoka cena.

Licznik energii elektrycznej Wattson

Kolejnym elementem, który może pomóc w rozsądnym gospodarowaniu energią elektryczną są przedłużacze i liczniki energii. Pojawiają się przedłużacze z kilkoma gniazdkami, które informują o ilości przepływającego przez nie prądu. Taki przedłużacz pod prądem świeci się tym jaskrawiej, im więcej prądu zużywamy za jego pośrednictwem. Można również zainwestować w liczniki zużycia energii elektrycznej, które wskażą ile prądu pobiera dane urządzenie. Pomoże w tym też licznik energii Wattson – na bieżąco informujący o zużyciu.

Turbiny wiatrowe

Wreszcie dochodzimy do własnej produkcji energii elektrycznej. Do wyboru mamy turbinę wiatrową, którą można postawić przed domem lub panele fotowoltaiczne. Zadanie nie jest ani proste, ani tanie, ale w perspektywie kilkunastu lat na pewno okaże się, że warto było zainwestować w niezależne źródło energii elektrycznej.

Ogrodowy lampion solarny LED

Na koniec, nie zapominajmy również o ogrodach! Często spotyka się teraz wymyślne iluminacje ścieżek i podjazdów przed domami. Tutaj również może znaleźć się pole do poprawy sytuacji – rozważyć można chociażby montaż świecących kostek brukowych lub lampek ogrodowe LED na energię słoneczną.

Zainteresowanym oszczędzaniem energii elektrycznej polecamy również poradnik energetyczny WWF oraz wskazówki Energy Star. A jeśli Wy również macie jakieś pomysły (sprawdzone lub nie) – zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzach!

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

1 thought on “Elektryczność drożeje – jak sobie z tym poradzić

    Marcin

    (4 lutego 2010 - 12:29)

    Przydało by się jeszcze dodać – jak to jest z gotowaniem wody w czajniku elektrycznym i gazowym… jak to jest z podgrzewaniem wody do kąpieli przez bojler lub wężownice lub ogrzewacz przepływowy – które rozwiązanie najlepsze? oczywiście kupując nowy sprzęt warto spojrzeć na „klasę A+”…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *