Wyobraź sobie…

Projekt London Garden - elektryczny rower

„Wyobraź sobie Piccadilly Circus bez samochodowego hałasu. Słyszysz tylko ludzkie rozmowy, ptaki na niebie.”
Wizje futurystyczne wzbudzają we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony są jedynie czyimś pomysłem nieskonfrontowanym z rzeczywistością więc wyidealizowanym, a z drugiej często są świeże, niezwykłe i inspirujące. Oto jeden z nich: rower, który generuje energię, komfortowy skuter i składane siedzenie. W jednym.

Projekt London Garden - elektryczny rower

Projekt dostał pierwszą nagrodę w konkursie „Przyszłość transportu w mieście”. Uczestnicy mieli za zadanie zaproponować rozwiązania problemu komunikacji miejskiej w Londynie w 2030 roku. Założenie, projektantów było stworzenie w centralnym Londynie strefy wolnej od samochodów, nazwanej „London Garden”. Wewnątrz tej strefy system komunikacji oparty został na rowerach/skuterach, których konstrukcja pozwalałaby zintegrować je z wnętrzem autobusów i taksówek, tak aby po złożeniu i zadokowaniu służyły tam jako siedzenia.

Projekt London Garden - elektryczny rower

Wewnątrz „London Garden” użytkownicy mieliby zapewne większą niż przeciętna świadomość jaką ilość energii konsumują. W rzeczywistości część energii, którą wytwarzaliby jadąc rowerem, po zamontowaniu roweru w autobusie albo taksówce, zostałaby przekazywana do centralnego systemu w pojeździe zasilając go. Taki „bilet energetyczny” pełniłby rolę waluty, którą można byłoby płacić za przejazd.

Projekt London Garden - elektryczny rower

Stojaki na rowery znajdowałyby się na przystankach autobusowych. Ich ruchome ramiona obracając się na wietrze generowałyby energię elektryczną, natomiast koła rowerów wychwytywałyby i przekazywały do magazynowania energię słoneczną.

Może i naiwne, ale jakie piękne. Projekt London Garden (tamże obrazki w wyższych rozdzielczościach) za TreeHugger.

Zobacz również:

2 thoughts on “Wyobraź sobie…

  Szczepan

  (24 stycznia 2010 - 14:24)

  Genialne! Strasznie mi się podoba idea płacenia energią – myślę, że to będzie przyszłość. Produkujesz energię – żyjesz i uczestniczysz w życiu. Genialne. Rozwiązuje tyle problemów!

  sonic3

  (13 lutego 2010 - 22:46)

  jak dla mnie po prostu REWELACJA! Oby jak najszybciej ten projekt wszedł w życie :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *