Składany rower IF

Składany rower IF Mode

Mark Sanders to człowiek, który z problemem optymalnego składania się roweru walczy od 20 lat. To właśnie on jest twórcą Stridy (którą mamy przyjemność sprzedawać w Polsce). Po sukcesie tej niecodziennej konstrukcji przyszła pora na opracowanie składanego roweru o gabarytach, do których jesteśmy na co dzień nieco bardziej przyzwyczajeni. Wtedy właśnie powstał IF (internal folding), składany rower na kołach normalnej wielkości.

Składane rowery z kołami o rozmiarze 26 cali (jak w zwykłym rowerze górskim) to nie nowość. Od jakiegoś już czasu posiada w swojej ofercie choćby firma Dahon. Jednak dotychczasowym konstrukcjom brak było łatwości składania i możliwości toczenia roweru po złożeniu – a to właśnie bodaj najważniejsze cechy roweru IF.

Składany rower IF Mode - widok złożonego roweru

Pierwotna koncepcja, przy współpracy z firmą Pacific Cycles, zaowocowała rowerem o niecodziennym wyglądzie – rama w kształcie bloku, jednostronnie mocowane koła, mechanizm napędowy ukryty pod szczelną obudową. Dzięki tym cechom, IF Mode składa się do naprawdę niewielkich rozmiarów (po złożeniu: 102cm x27cm x 66cm) i na szczęście nadal nie trzeba go nosić, bo waży prawie 15kg.

Składany rower IF Urban 700C

System składania IF został również zastosowany w bardziej konwencjonalnych konstrukcjach. W ten sposób powstały modele IF Reach (na mniejszych kółkach) oraz IF Urban (na zdjeciu wersja z kołami 700C). Choć w tym przypadku nie będzie zapewne problemu z dokupieniem błotników, to standardowa konstrukcja mocowania kół powoduje, że rower po złożeniu jest już znacznie szerszy (w przypadku wersji 700C – 42cm).

Składany rower IF Urban 700C - widok złożonego roweru

Na poniższym filmie widać, jak proste i szybkie jest składanie rowerów z systemem IF. Po złożeniu, rower można toczyć na kołach, trzeba jedynie uważać na łańcuch, który znajduje się po zewnętrznej stronie. Swoją drogą, chyba tylko w przypadku składanych rowerów Brompton konstruktorom udało się „schować” ten najbrudniejszy element roweru pomiędzy kołami… Więcej o rowerach IF można przeczytać na stronie MAS-Design oraz Pacific Cycles.

Zobacz również:

3 thoughts on “Składany rower IF

  Tit

  (18 maja 2009 - 12:09)

  Zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej zmianom klimatycznym, która odbędzie się w grudniu w Kopenhadze. Już teraz zobacz spot akcji i roześlij zainteresowanym ekologią znajomym. Razem możemy coś zmienić. Zobacz spot na:
  http://www.youtube.com/watch?v=d4XopQ0btlA

  stanczyk

  (1 marca 2010 - 15:45)

  Bardzo cieklawy wynalazek,
  Miejskie rowery stylowe (nie-Holendry:) i elektryczne:

  JAREK

  (28 sierpnia 2013 - 10:47)

  gdzie można kupić taki rower składany IF?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *