Obwodnica Augustowa przez Raczki

Dolina Rospudyfoto: vmario (cc)

Problem obwodnicy Augustowa, o którym pisaliśmy i który zna cała Polska nareszcie wydaje się być ostatecznie rozwiązany. Dziś minister infrastruktury Cezary Grabarczyk w towarzystwie wicepremiera Grzegorza Schetyny ogłosił, że obwodnica zostanie poprowadzona przez Raczki.

Oznacza to, że obwodnica przetnie Rospudę o ok. 10km na północ w porównaniu z poprzednią wersją przebiegu trasy. Dolina jest tam wąska, więc drogowcy nie będą musieli borykać się z kłopotliwym wynoszeniem drogi na estakadzie. Sama budowa zaś nie powinna już zagrozić środowisku naturalnemu bagien w dolnym biegu rzeki. Orientacyjny przebieg obwodnicy można zobaczyć na mapie (kolor niebieski). Czerwona linia, to wariant jeszcze do niedawna rozpatrywany, a na zielono zaznaczone zostało torfowisko:


View Larger Map

Linia wyznaczająca przebieg drogi jest bardzo zbliżona do tej, prezentowanej już ponad 2 lata temu, gdy losy Doliny Rospudy jeszcze były mocno niepewne. Podobno to, co do tej pory zostało już zbudowane w większości przyda się i przy nowo wytyczonej trasie. Na finał inwestycji przyjdzie nam poczekać do 2013 roku ale teraz może już nie będzie nieoczekiwanych opóźnień w związku z protestami i sprawami w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Gdyby już w lipcu 2006 roku udało się przekonać ówczesnych decydentów do zmiany przebiegu obwodnicy, do ukończenia tej części trasy Via Baltica pozostałby zapewne jakiś rok. Za Gazeta.pl.

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *