Święty Mikołaju – lepiej nie przynoś…

Zielona bombka choinkowafoto: tsuacctnt (cc)

Nadchodzi czas ekstra konsumpcji, trochę z potrzeby, trochę dlatego, że trzeba „coś dać”, a trochę z rozpasania zwyczajnego. Co kupować, a czego nie, żeby nie podrzucić Mikołajowi do worka śmiecia? Nie musisz ograniczać się do długopisów z kukurydzy albo papeterii z makulatury ale:

 • Słuchaj ludzi, których zamierzasz obdarować, bo często dają nieświadomie lub całkiem świadomie (och listy do świętego Mikołaja kiedy już dawno w niego nie wierzymy – jakie słodkie …) wskazówki na temat tego, czego potrzebują.
 • Patrz na ludzki gust i spróbuj się do niego dostosować – w granicach rozsądku. Nie kupuj prezentów „dla siebie” i nie „ewangelizuj” prezentami (skoro nie lubi czytać, to może chociaż to przeczyta, bo przecież fajne).
 • Jeśli nie wiesz co kupić, to kup coś prostego, np. książkę, bilet do teatru albo coś mniej codziennego do jedzenia (choćby ze sklepu ze zdrową żywnością) – żeby nie obciążać nikogo kolejnym bibelotem, czy po prostu śmieciem.
 • Szukaj fajnych i sensownych eko-gadżetów, bo w ten sposób pomagasz ich producentowi szerzyć mądrą ideę, ucieszysz obdarowanego i sprawisz prezent Ziemi.

Nawet jeśli powyższe punkty to truizmy, prawdopodobnie nie zaszkodzi trochę się zastanowić i zastosować do porad.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

3 thoughts on “Święty Mikołaju – lepiej nie przynoś…

  jagoda

  (13 grudnia 2008 - 14:45)

  a jak sie zapatrujecie na „ekologicznosc” choinek?

  ZieloneMigdały

  (13 grudnia 2008 - 19:51)

  No nie ma to jak żywa choinka – tu sprawa wydaje się być dość oczywista. Rzecz jasna z hodowli a nie z lasu. W końcu te choinki po to i dzięki temu rosną jakiś czas, że ludzie je kupują więc są jak najbardziej „eko”. Najlepsze oczywiście te z doniczek (dobrze ukorzenione) – odpowiednio przechowywane dobrze przyjmują się potem w ogrodzie – mamy już takich kilka. Ale zapraszam do polemiki „choinkowej” :)

  anekka

  (17 grudnia 2008 - 13:05)

  też rosną już u nas i mają się całkiem dobrze takie egzemplarze 'choinkowe’ – polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.