Klimatyczna Konferencja ONZ w Poznaniu

Konferencja Klimatyczna Poznań 2008

W Poznaniu właśnie rozpoczęła się 14. światowa konferencja w sprawie zmian klimatu COP 14. W ceremonii otwarcia (1 grudnia) wziął udział m.in. premier Donald Tusk i minister środowiska Maciej Nowicki a z gości zagranicznych wymienić można chociażby premiera Danii Andersa Fogh Rasmussena, czy ministra środowiska Indonezji Rachmata Witoelara. Konferencja w Poznaniu jest półmetkiem na drodze z Bali (miała tam miejsce 13. konferencja) do Kopenhagi (tam odbędzie się 15. konferencja).

Poznań znalazł się w pół drogi pomiędzy zobowiązaniami podjętymi rok temu, o potrzebie wzmocnienia prac nad zahamowaniem zmian klimatycznych, a podpisaniem konkretnych umów międzynarodowych. W Poznaniu powinny zostać zrealizowane minimum cztery punkty:

  • uzgodnienie planu prac na najbliższy rok, które obejmą ustalenie przyszłych zobowiązań, działań i zakresu współpracy;
  • przyspieszenie bieżących spraw związanych z transferem technologii i rozwojem potencjału w krajach rozwijających się oraz zahamowania procesu deforestacji;
  • wstępne porozumienia, wypracowanie wspólnego stanowiska i jasne określenie definicji związanych z walką ze zmianami klimatycznymi;
  • określenie szczegółowego planu negocjacji, które powinny się rozpocząć już w marcu 2009, a zakończyć w grudniu 2009 w Kopenhadze, na kolejnej konferencji.

Konferencja potrwa do 12 grudnia 2008 a więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie UNFCCC oraz COP 14.

Można również śledzić konferencję Poznań 2008na Twitterze, oglądać wideo relacje (tutaj np. z otwarcia) i obserwować kanał YouTube, gdzie również pojawiają się materiały wideo związane z konferencją.

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *