Fiat pomoże mniej spalać

System eco:Drive w samochodach Fiat

Samochody Fiat, dzięki technologii Blue&Me, pomogą swoim użytkownikom zmniejszyć zużycie paliwa. Dotyczy to na chwilę obecną aut Grande Punto oraz 500 ale Fiat zamierza rozszerzyć gamę modeli. Blue&Me, to system komunikowania się samochodu z różnymi urządzeniami opracowana przez Microsoft. W tym przypadku komunikacja pomiędzy komputerem a samochodem odbywa przez pendrive.

Fiat 500 i Fiat Grande Punto - system eco:Drive

Po zainstalowaniu bezpłatnego oprogramowania eco:Drive właściciele Fiatów będą mogli przenieść dane z samochodu do komputera. Wystarczy pamięć podłączana do portu USB. Oprogramowanie przeanalizuje zebrane dane i na ich podstawie opracuje zestaw porad, które powinny pomóc zredukować spalanie.

System eco:Drive - przykład ekranu

Ciekawe, jak szczegółowe dane mogą być pobrane od samochodu i jak zaawansowane porady może serwować eco:Drive. Czy będzie to coś ponad „łagodniej przyspieszaj”, „zmieniaj biegi poniżej 3 tys. obrotów” i „jeźdź z niższą prędkością”? Być może. Oprogramowanie automatycznie sumuje m.in. przebyte kilometry i ilość zużytego paliwa. Jeśli udaje się nam obniżyć spalanie, przy każdym przekazie danych dowiemy się, ile już dzięki temu zaoszczędziliśmy pieniędzy. Widać też o ile mniej dwutlenku węgla wyemitował nasz samochód. Miejmy nadzieję, że usłyszymy coś więcej o tym systemie, bo wygląda to naprawdę ciekawie.

Pomimo, że pomysł jest bardzo fajny, gratyfikacja jedynie mniejszym spalaniem wydaje się być dla wielu kierowców niewystarczająca. Może kiedyś jakaś firma stworzy system, który będzie rejestrował sposób jazdy, by potem oferować najoszczędniejszym kierowcom np. zniżki w serwisie? Fiat eco:Drive, za Springwise.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

3 thoughts on “Fiat pomoże mniej spalać

  Marcin

  (6 listopada 2008 - 11:22)

  Ciekawe rozwiązanie… może napiszecie coś o Golfie VI… podobno będzie to jeden z najoszczędniejszych samochodów benzynowych…

  ZieloneMigdały

  (7 listopada 2008 - 23:29)

  Rozumiem, że mowa o Golfie Blue Motion, który powinien spalać poniżej 4 litrów oleju napędowego na 100km. Może napiszemy :)

  Marcin

  (18 listopada 2008 - 12:23)

  Nie koniecznie Golfa Blue Motion – zwykły Golf 6 z silnikiem 1.4 TSI i skrzynią DSG o mocy 160 KM ma spalać przeciętnie 6,0 litrów benzyny/100km a wersja 2.0 TDI 110KM ma spalać przeciętnie 4,5 litra ropy/100km co stanowi znaczną oszczędność (kilkanaście procent) względem Golfa 5 z silnikami o tej mocy… Można dodać, że nowe sportowe Audi S4 z silnikiem o mocy 333KM ma spalać przeciętnie 9,7 litra benzyny (oczywiście podczas przepisowej jazdy). Oszczędności widać także w supersamochodach – Nissan GTR przy normalnej jeździe potrafi spalić przeciętnie 13,2 litra benzyny/100km co przy mocy 480KM, wadze 1740kg i napędzie na 4 koła jest dużym osiągnięciem… Warto także zmieścić wzmiankę o Volkswagenie UP i sportowym motocyklu TDI firmy Star Twin Motors który spala 2,5 litra ropy na setkę i jest piorunująco szybki…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *