Biegun Północny topnieje

Topniejący lód na Morzu Arktycznym

Naukowcy twierdzą, że tegoroczne lato prawdopodobnie zakończy się dla Bieguna Północnego dramatycznie. Po raz pierwszy w historii pokrywa lodowa przykrywająca biegun może się zupełnie rozpuścić. Jej powierzchnia zmienia się cyklicznie, jednak w tym roku biegun przykrywa cienki, jednoroczny lód.

Zasięg grubego i cienkiego lodu w Arktyce

Gruba pokrywa lodowa w ciągu zeszłego roku została zepchnięta i zastąpiona cienkim lodem, który uformował się w ciągu ostatniej zimy. A już w 2007 roku arktycznego lodu roztopiło się więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Wiele wskazuje na to, że ta cienka pokrywa, która w tym roku stanowi aż 70% powierzchni lodu, pod koniec lata może się zupełnie rozpuścić.

Wykres porównawczy topnienia lodu na Morzu Arktycznym

Biegun bez lodu, to jak Sahara bez piasku – trudno sobie taki stan wyobrazić. Ale tempo rozpuszczanie się lodów Arktyki jest coraz szybsze. Rdzenni mieszkańcy okolic Zatoki Baffina zauważają, że topnienie rozpoczęło się znacznie wcześniej niż w ubiegłych latach.

Wszystko to prowadzi do jeszcze szybszego topnienia lodu. Odkryta woda absorbuje promienie słoneczne znacznie silniej niż śnieżnobiała powierzchnia. A cieplejsza woda, to szybciej topniejący lód. Ze wszystkiego cieszą się pewnie tylko firmy wydobywcze – brak pokrywy lodowej być może pozwoli na rozpoczęcie eksploatacji podziemnych złóż ropy naftowej. Informacja i grafiki za The Independent, fotografia – adavies.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

2 thoughts on “Biegun Północny topnieje

  sonic

  (8 lipca 2008 - 02:23)

  Zmierzamy ku wielkiemu (że, tak powiem) rozpiździelowi: http://wolne-media.h2.pl/?p=4831

  marcin

  (8 lipca 2008 - 09:28)

  Ano zmierzamy… wszystko dzięki lobby naftowemu….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *