Bądź bezpieczny na rowerze cz. 1

Bądź bezpieczny na rowerze

Jeżdżenie rowerem oprócz niewątpliwych korzyści, niesie ze sobą również pewne niebezpieczeństwa. Związane są one głównie z pojazdami samochodowymi poruszającymi się tymi samymi ulicami, co rowerzyści. Trudno jednoznacznie wskazać kto jest częściej odpowiedzialny za kolizje samochodów z rowerami. Istnieją jednak sposoby, aby ich unikać – wskazówki zarówno dla prowadzących mięśniopędne jednoślady, jak i dla zmotoryzowanych.

Na początek, jeśli jeszcze ktoś nie widział tego wcześniej – test na spostrzegawczość. Obejrzyjcie film, a w jego trakcie postarajcie się dokładnie policzyć ile razy drużyna w jasnych koszulkach poda sobie piłkę. Nie będzie łatwo…

Film jest częścią kampanii Transport for London na rzecz poprawienia bezpieczeństwa rowerzystów poruszających się po mieście. Jest ich tam coraz więcej a żeby jeszcze bardziej zachęcić ludzi do jeżdżenia rowerem, instytucja wyprodukowała taki film:

Wracając do bezpieczeństwa, Transport for London zamieszcza na swoich stronach garść porad. Oto one (w skrócie):

 • w poruszaniu się rowerem po mieście ważna jest umiejętność dzielenia się przestrzenią z innymi; uśmiechaj się i bądź miły dla innych, nawet jeśli oni tacy nie są
 • obserwuj otoczenie i nie panikuj jeśli samochód, autobus albo pieszy wykona jakiś nieoczekiwany ruch; im więcej jeździsz, tym łatwiej będzie Ci przewidzieć zachowania innych
 • staraj się być widocznym na drodze, nawet w ciągu dnia; noś odblaskowe stroje (kamizelki), używaj świateł (np. takich)
 • jeśli w sposób zdecydowany zaznaczasz swoją obecność na drodze, jest szansa, że kierowcy będą bardziej na Ciebie uważać; jedź na tyle daleko od prawej krawędzi jezdni, żeby nie wpadać w studzienki i uniknąć otwartych drzwi zaparkowanego samochodu
 • na skrzyżowaniu staraj się nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą, dowiesz się wtedy, czy on widzi Ciebie (będzie też wtedy mniej skłonny wykonać „niewygodny” dla Ciebie manewr)
 • jedź płynnie i asertywnie; sygnalizuj manewry zanim zaczniesz je wykonywać, nie dawaj się terroryzować (np. jeśli masz pierwszeństwo przejazdu, korzystaj z tego i jedź śmiało)

To wszystko niby banały, ale może warto nawet te najprostsze rzeczy od czasu do czasu sobie przypomnieć. Niedługo kolejna część porad i ciekawych stron, tym razem zza Atlantyku.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

4 thoughts on “Bądź bezpieczny na rowerze cz. 1

  cito1

  (12 kwietnia 2008 - 14:23)

  O matko z córką :)))
  Naprawdę starałam się policzyć ale zgubiłam się już na początku. Prawe oko liczyło białych, lewe obserwowało czarnych :)
  Rozumiem, że tak jest na drodze, trzeba mieć oczy dookoła głowy a i tak się nie wszystko zauważy.

  jagoda

  (15 kwietnia 2008 - 21:57)

  a misia widzialas?;)

  cito1

  (16 kwietnia 2008 - 08:42)

  hę?
  Nie widziałam.
  Podziel się ;)

  jagoda

  (16 kwietnia 2008 - 10:16)

  jak sie mam podzielic?:)
  popatrz na filmik jeszcze raz – jest i tanczacy miś:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *