Świetliki rurowe Tubzzz

Świetlik rurowy - widok od strony dachu

Prawie rok temu pisaliśmy o doświetlaniu pomieszczeń świetlikami rurowymi. Ostatnio dowiedzieliśmy się o nowej firmie na polskim rynku (o wdzięcznej nazwie Tubzzz), która oferuje instalacje doświetlające wnętrza naturalnym światłem słonecznym.

Świetlik rurowy - widok od strony pomieszczenia

Jakie są korzyści ze stosowania świetlików rurowych?
Otóż przede wszystkim, możemy dzięki nim do pomieszczeń pozbawionych okien, doprowadzić naturalne światło. Oznacza to mniejsze zużycie energii elektrycznej, a więc tym samym ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Oczywiście dodatkowym plusem będą niższe rachunki za energię.

Ponadto naturalne światło słoneczne pozytywnie wpływa na ludzkie samopoczucie. Przydaje się też domowym roślinom do prawidłowego funkcjonowania. Jeden świetlik rurowy o średnicy 400mm jest w stanie oświetlić powierzchnię około 8 metrów kwadratowych.

Zasada działania świetlika rurowego jest bardzo prosta. Przez owalne okienko umiejscowione w dachu, światło wpada do rury. Rura ta, najczęściej o dość dużym przekroju (np. 400mm) od wewnętrznej strony pokryta jest materiałem odblaskowym. Dzięki temu, światło wędruje wzdłuż niej, by wreszcie dotrzeć do pomieszczenia. Rozpraszacz zamontowany na końcu światłonośnej rury powoduje, że światło jest łagodne i przyjemne. Więcej informacji (i zdjęć) można znaleźć na stronie internetowej Tubzzz.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

10 thoughts on “Świetliki rurowe Tubzzz

  cito1

  (8 listopada 2007 - 20:35)

  Wszyscy znamy tzw ślepe kuchnie bez okna, ale w zdumienie wpadłam ostatnio słysząc, że na jednym z naszych nie tak starych osiedli są mieszkania gdzie jest pokój bez okna.
  Nie wyobrażam sobie tego.
  Pomysł ze świetlikami super. Najprościej go chyba zastosować w budowictwie indywidualnym.
  Właśnie najbardziej do mnie przemawia jakaś gładka ściana w holu, pod nią gąszcz kwiatów doniczkowych a nad nimi rzędem niczym halogeny te świetliki.
  Nie mówiąc o sypialni co to gwiazdy by można w pozycji horyzontalnej lub księżyc obaczać.
  pzdr :)

  Automat

  (11 listopada 2007 - 18:20)

  ciakawe jak wyglada sprawa termoizoalcji, czy oby za dzuo ciepla niewyparowuje przez taki swietlik

  anekk

  (26 listopada 2007 - 14:28)

  Info ze strony Tubzzz: ‚Jakie straty ciepła występują w Tubzzz®?
  Straty ciepła są minimalne i są porównywalne do strat ciepła w przypadku okien.’
  Profesjonalniej i frontem do klienta byłoby podać współczynnik przenikania ciepła – okno może charakteryzować się różnym poziomem ‚straty ciepła’ i raczej nie można w ten sposób dokonać porównania świetlików.
  Tak czy inaczej: pomysł świetny, popieram:) I oczywiście cieszy mnie umieszczanie takich informacji na ZielonychMigdałach.
  Pozdrawiam

  JM

  (7 grudnia 2007 - 01:33)

  Witam… są na rynku świetliki rurowe, które są lepiej przystosowane do warunków polskich. Są to swietliki maxiSolar. Zapraszam na stronę http://www.maxisolar.pl

  Świetliki te posiadają dwa rozpraszacze w uszczelce, dzięki której nie powstaje efekt komina i ciepłe powietrze nie ucieka z pomieszczenia. Kolejna ważna sprwa to taka, że w kopule świetlików maxiSolar są otwory antyskroplinowe, dzięki którym nie skrapla się para wodna.
  O ile mi wiadomo powyższe świetliki nie posiadają takich rozwiązań.
  Warto samemu poczytać na stronie firmy o świetlikach rurowych maxiSolar.

  Nowy

  (4 stycznia 2008 - 14:34)

  Świetliki MAXISOLAR to świetliki Eco Light Tunel które produkuje firma ECO LIGHT PROJECT z Wrocławia http://www.ecotun.pl

  Zuza

  (15 lutego 2008 - 14:06)

  Witam,jakieś pół roku temu mąż namówił mnie na świetlik.Kupiliśmy 2 świetliki Tubzzz.Zamontowaliśmy w łazience i w sypialni.Pomysł okazał sie genialny.Mamy bardzo dużo światła w pomieszczeniach w ciągu dnia.Dobrze komponuje się z wystrojem wnętrza, a na dachu wygląda jak okno dachowe (jest prawie płaski).Świetliki przeżyły pierwszą zimę i nie było z nimi żadnego problemu.Mam nadzieje, że będzie tak dalej.Polecam produkt i firmę – naprawdę miła obsługa.

  Paweł

  (25 lipca 2008 - 23:11)

  Witam, kupiłem trzy takie świetliki tubzzz. TRAGEDIA!!! Parują niesamowicie od śwrodka, zwłaszcza zimą. Nię są wcale przystosowane do warunków polskich. Są niestarannie wykonane i z byle jakich materiałów. Czuję, że nie są produkowane w Polsce tylko zprowadzane z Chin. Na dodatek powodoują ogromne straty ciepła. W łazience trzeba było cały czas utrzymuwać wysoką temperaturę aby można było wytrzymać. Po jednym sezonie skruszył się też sylikon, którym przyklejona jest kopuła. Teraz cieknie z tego świetlika jak pada. A komentaże tutaj to chyba sobie sami pracownicy piszą. Sama nieprawda.

  Emilia

  (1 sierpnia 2008 - 15:59)

  Witam, pracuję w firmie, która zajmuje się sprzedażą świetlików tubzzz. Jest mi bardzo przykro, że Paweł jest niezadowolony z naszego produktu. Jednakże polityką naszej firmy jest zwrot kosztów zakupionego towaru w każdej chwili bez podawania przyczyn jego zwrotu. Zatem proszę o kontakt w celu ustalenia danych zamówienia, abyśmy mogli pokryć wszelkie szkody.
  Jeśli chodzi o kwestię produkcji naszych świetlików, to jako pracownik mogę zagwarantować, że są produkowane w Polsce. Straty ciepła występują jedynie wówczas, gdy świetlik został zamontowany w nieprawidłowy sposób (instalacja zależy od montera) lub jeśli rura przechodzi przez nieocieplone pomieszczenie i nie jest zabezpieczona wełną mineralną. Nasz produkt posiada Aprobatę Techniczną, która dopuściła je do sprzedaży i w której zaznaczone jest, iż świetliki spełniają wszelkie normy i standardy oraz są odporne na warunki atmosferyczne.

  Mario

  (17 grudnia 2008 - 13:27)

  Witam!
  Zastanawiam sie nda kupnem swietlików rurowych.Proszę o poradę jakiej firmy kupić.

  Podrawiam

  Patryk

  (30 grudnia 2008 - 17:08)

  Mario, na rynku jednymi z najlepszych sa jednak śweietliki firmy maxiSolar. Długa gwaranacja, wszystko robione z naszych podzepołów nic nie jest sprowadzane. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *