Plastik – ten zły i ten gorszy

Oznaczenia rodzajów plastików na opakowaniach

Plastiki, tworzywa sztuczne – są właściwie wszędzie wokół nas. Generalizując, nie lubimy ale też trudno nam się bez nich obyć. Są jednak plastiki, których bardzo nie lubimy i co więcej, boimy się ich! Na blogach rozgorzała dyskusja na temat Bisfenolu A. Jest groźny czy nie?

Cząsteczka Bisfenolu A

Zaczęło się od wpisu na blogu Kronika amerykańska, który wypatrzyła czujna na problemy środowiskowe Cito. Raritan (autor bloga) poruszył problem coraz głośniejszy w Stanach Zjednoczonych – uwalnianie się Bisfenolu A z opakowań na żywność. Bisfenol A występuje głównie w poliwęglanowych butelkach a swoim składem przypomina estrogen. Jego gromadzenie się w organizmie może prowadzić do poważnych chorób, w tym nowotworowych.

Na to zareagował Tips_senior, który z produkcją plastików związany jest zawodowo. Na blogu Okiem ekoterrorystów ukazał się wpis, bagatelizujący nieco potencjalne zagrożenie. Naszym zdaniem niesłusznie. I nie tylko naszym, bo oto znów Raritan ma głos i zauważa, że w przypadku szkodliwych substancji nawet niewielkie stężenia mogą mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Bardzo dobrze, że robi się głośno wokół Bisfenolu A. Butelki do karmienia niemowląt, wytrzymałe butelki turystyczne (np. Nalgene, którą posiadamy ale na szczęście nie używamy) i duże butle z wodą do dystrybutorów (!) – to wszystko poliwęglany. Nie przejmować się, czy dmuchać na zimne? TreeHugger sugeruje zrezygnować z poliwęglanowych butelek. W stanie Kalifornia rozważa się zakazanie stosowania Bisfenolu A w produktach dla dzieci… Oby nie zdarzyła się powtórka z DDT. Mówią – nie ma dymu bez ognia. Może więc lepiej, tak na wszelki wypadek, unikać kontaktów z butelkami poliwęglanowymi. Zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, matek karmiących i małych dzieci. Alternatywy? Szkło, Sigg (chociaż tu uwaga! aluminiowe butelki wyprodukowane przed 2008 rokiem mogą mieć wewnętrzna warstwę z żywicy zawierającej BPA), stal (polecamy zwłaszcza stalowe butelki Klean Kanteen!)… macie jakieś inne pomysły?

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

18 thoughts on “Plastik – ten zły i ten gorszy

  cito1

  (22 sierpnia 2007 - 18:08)

  :***********
  Moje ukochane Zielone Migdały :)

  Tips_Senior

  (23 sierpnia 2007 - 10:42)

  Dzięki za zauważenie naszej dyskusji. Jednak do Waszego komentarza muszę wnieść drobną poprawkę. Pośpiech w jakim pisałem tekst o Bisfenolu A spowodował rzeczywiście, że wypatrzyłem trochę główną myśl mojej wypowiedzi. Przepraszam!
  Moim głównym clem nie było lekceważenie problemu Bisfenolu, ale zwrócenie uwagi na nieuprawnione generalizowanie. Kolega Raritan w swoim, obiektywnie znakomitym, tekście popełnił jedna istotną niezręczność. Ludzie mniej obeznani w temacie czytając go, mogli odnieś wrażenie, że występuje tożsamość „plastik = Bisfenol A”. A tak nie jest. Nie wszystkie tworzywa sztuczne zawierają Bisfenol A. Stąd moja szybka, fakt, że nieststy chaotyczna i niezbyt precyzyjna, reakcja.
  Pozdrawiam znakomitąe redakcję „Zielonych Migdałów”.

  cito1

  (23 sierpnia 2007 - 11:42)

  Jakoby na to nie patrzeć ady tu też plastik ten zły i ten gorszy okraszony Bisfenolem A, że hej :) Znaczy aż się prosi, że tożsamy jako “plastik = Bisfenol A”
  Pozdrawiam serdecznie i gorąco zasmucona, że cz2 Pszonek nie taka jak trza :)

  raritan

  (23 sierpnia 2007 - 23:16)

  Dziekuje bardzo za zauwazenie naszej dyskusji i streszczenie jej wraz z dodaniem do niej wlasnej opinii na znakomitych Zielonych Migdalach. Ten niewielki w sumie epizod pokazuje, ze internet jest wspanialym narzedziem o poteznym potencjale w wymianie mysli, opinii i informacjii. Juz nie tylko zamykamy sie szczelnie na swoich stronkach ale zaczynamy budowac relacje pomiedzy soba, tworzac delikatne wciaz – ale zawsze – zreby wirtualnej republiki ( jakkolwiek pompatycznie by to nie zabrzmialo).
  W przyszosci zamierzam promowac moim skromnym blogiem idee popierane na Migdalach a w jakis sposob laczace sie z tematem o ktorym opowiadam. Jestem pewien ze przyszlosc przyniesie wiele tego typu okazji. Jeszcze raz dziekuje za zyczliwe zainteresowanie.
  rar

  ZieloneMigdały

  (23 sierpnia 2007 - 23:33)

  Dziękujemy za miłe słowa i bardzo miły wpis na blogu :)
  @Tips_Senior – rzeczywiście, generalizować plastików nie należy, stąd też tytuł – „zły plastik”, czyli ten nasz powszedni, codzienny; i „ten gorszy”, czyli niebezpieczny. Dlatego też, cito1 – nie możemy utożsamiać plastiku w ogóle z Bisfenolem A.

  maja

  (24 sierpnia 2007 - 10:32)

  no tak, ale ktory plastik jest ten dobry a ktory zly?

  cito1

  (25 sierpnia 2007 - 14:20)

  Dobra pospieszyłam się zły to zły a gorszy jeszcze gorszy :)
  Tu fajna ściąga, szkoda, że słowa o szkodliwości, tak właśnie się młodzież uczy:
  http://www.sciaga.pl/tekst/46338-47-poliweglany
  Maja, zapraszam w podane przez Migdały linki, tam sporo i w tekście i w komnetarzach na ten temat.

  cito1

  (8 września 2007 - 15:07)

  Puk, puk :)

  sonic

  (12 września 2007 - 11:39)

  Jakaś przerwa w działaniu serwisu ? :>

  ZieloneMigdały

  (12 września 2007 - 20:52)

  niekoniecznie przerwa :)
  po prostu czasu nie starcza na wszystko i z czegoś trzeba niestety rezygnować
  ale jakoś powoli udaje nam się rozciągnąć dobę do około 25,5 godziny, więc obiecuję, że lada-moment pojawią się nowe wpisy na Zielonych Migdałach :)

  radek górski

  (13 stycznia 2008 - 14:21)

  moje pytanie dotyczy nalgene w moim srodowisku ochrony i wojska jest to podstawowy pojemnik na wode(butelka,camelbak)do tej pory firma ta cieszyła się uznaniem za jakość i praktyczność.
  czy te butelki są szkodliwe jezeli tak to jaka alternatywa.
  Dla naszej grupy zawodowej.
  Dla nas to istotne wyposarzenie w pracy

  ZieloneMigdały

  (13 stycznia 2008 - 17:24)

  @Radek jeśli chodzi o poliwęglanowe butelki Nalgene, to pewną alternatywę mogą stanowić aluminiowe butelki Sigg (link powyżej), stalowe Klean Kanteen, ew. inne produkty Nalgene wyprodukowane z polietylenu (LDPE i HDPE).
  Camelbaki powinny być bezpieczne.

  radek górski

  (13 stycznia 2008 - 18:26)

  w polsce do kupienia?

  ZieloneMigdały

  (13 stycznia 2008 - 20:15)

  Sigg na pewno, Klean Kanteen trzeba by pewnie zamówić wprost z Kalifornii

  gonzzo

  (5 kwietnia 2008 - 06:00)

  Przegladalam ostatnio broszure odnosnie plastikowych butelek do karmienia dzieci pozbawionych jednak Bisfenolu-A i PVC (Thinkbaby, Baby Free), zastanawia mnie czy wiecie cos wiecej na ich temat… jak je porownac do szklanych :?

  Pifpafcio

  (1 czerwca 2009 - 13:11)

  Aby rozjasnic dyskusje polecam znakomite artykuly Paula Revere’a http://scienceblogs.com/effectmeasure/2009/05/bpa_gets_attention_from_indust.php.

  Mamuśka

  (6 listopada 2009 - 01:13)

  Nie wiem, czy to Wam pomoże, ale na http://www.stopbpa.pl jest trochę informacji o BPA – co prawda w kontekście dzieci, ale może ktoś tak jak ja będzie zainetersowany.
  W Polsce jeszcze niedużo się o tym mówi (bo firma MAM dopiero teraz wchodzi do Polski), jak zwykle jesteśmy daleko w tyle za światem, ale dobrze, że zaczyna się coś dziać i mamy będą bardziej świadomie wybierać butelki.

  ZieloneMigdały

  (6 listopada 2009 - 11:02)

  Mamuśka – dzięki za link. Bisfenol powinien nas interesować zwłaszcza w kontekście dzieci…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *