Ekologiczne domy

Ekologiczne domy

Kontynuujemy temat architektoniczny. Tym razem będzie o nieco niższych budynkach ale reprezentujących bardzo wysokie standardy ekologiczne. Jeden budynek jest jeszcze w fazie koncepcyjnej, za to drugi już stoi i jest pierwszym domem w Wielkiej Brytanii, który otrzymał rządowy certyfikat domu przyjaznego środowisku.

Ekologiczny dom Lighthouse

Zacznijmy od już istniejącej konstrukcji. Autorem projektu jest Sheppard Robson a budynek nazwano Latarnią Morską (Lighthouse). Posiada on specjalne kominy wentylacyjne (1), które zastępują klimatyzację, panele słoneczne (2) i pojemnik na biomasę (4). Budynek wykorzystuje również wodę deszczową, która po oczyszczeniu może być wykorzystywana przez domowników. Ściany są bardzo dobrze izolowane (3) a okna rozmieszczono w taki sposób, aby zminimalizować konieczność doświetlania elektrycznego. Wszystkie te innowacje sprawiły, że Lighthouse jest pierwszym domem o zerowej emisji dwutlenku węgla. Można przeczytać o nim w artykule GazetaDom.pl oraz na TreeHuggerze.

Drugi z opisywanych budynków ma związek ze szpinakowymi bateriami, o których pisaliśmy ponad rok temu. Okazuje się, że koncepcja się rozwija – Matthew Coates i Tim Meldrum opracowali projekt domu, który energię elektryczną potrzebną do zasilania urządzeń będzie czerpał właśnie z baterii na bazie szpinaku. Autorzy szacują, że pokrycie dachu budynku uprawą szpinaku, który potem posłuży do wywarzania elektryczności pozwoli na dwukrotnie bardziej efektywne wykorzystanie energii słonecznej, niż w przypadku ogniw fotowoltaicznych. Więcej w GazetaDom.pl i tradycyjnie na TreeHuggerze (okazuje się, że news tak naprawdę ma już ponad 2 lata…), a za podesłanie informacji o obu artykułach dziękujemy Jagodzie.

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

5 thoughts on “Ekologiczne domy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *