Hybrydowe ciężarówki Volvo

Hybrydowa ciężarówka Volvo

Okazuje się, że pod pojęciem „samochody hybrydowe” kryją się nie tylko auta osobowe ale od niedawna również ciężarówki. Volvo opracowało system, który może sprawić, że samochody ciężarowe tej firmy staną się jeszcze popularniejsze.

Dodatkowy napęd elektryczny o mocy około 119kW ma za zadanie wspomagać tradycyjny silnik Diesla. Nie oznacza to oczywiście, że hybrydowe ciężarówki będą spalać tyle paliwa co samochody osobowe. Według wstępnych doniesień zmniejszenie zużycia paliwa powinno sięgać 35%. Czy to dużo? Zważywszy na to, że roczne przebiegi samochodów ciężarowych są bardzo duże, ważny jest każdy zaoszczędzony litr / 100km.

Według szacunkowych obliczeń internautów, oszczędności w zużyciu paliwa dzięki jednej hybrydowej ciężarówce odpowiadają oszczędnościom 30 osobowych samochodów hybrydowych. Jeżeli tak jest w rzeczywistości, to należy się spodziewać, że inni producenci ciężarówek pójdą w ślady Volvo. Za EcoGeek.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

2 thoughts on “Hybrydowe ciężarówki Volvo

  sonic

  (19 marca 2007 - 23:56)

  Generalnie od kilku lat projektami hybrydowych silników interesuje sie wojsko, mamy tez dostępne szwajcarskie autobusy solaris (Urbino 18 Hybrid), które na dodatek sa produkowane w Polsce pod Bolechowem. Tak wiec rynek dużych silników wysokoprężnych nie spoczął na laurach i także szuka marketingowej alternatywy.
  Przykład wojskowego projektu ciężarówki:
  http://www.autoblog.com/2005/10/03/mack-truck-shows-off-heavy-duty-hybrid-prototype/
  No ale volvo poszło ostro do przodu z projektem :)

  Automat

  (23 września 2007 - 13:49)

  Solaris to polska firma a nie szwajcarska – mozliwe ze robia je na licencji

Komentarze są wyłączone.