O Rosupudzie znów robi się głośno. W Warszawie, 3 i 4 lutego odbędą się obchody Światowego Dnia Mokradeł. Będą one właściwie w całości poświęcone Dolinie Rospudy. Jak na razie nie pomogło zebranie 150 tysięcy podpisów pod listem do prezydenta RP, zastrzeżenia Komisji Europejskiej i rzecznika praw obywatelskich – droga ekspresowa ViaBaltica najprawdopodobniej przetnie unikalną w skali europejskiej dolinę rzeczną.
W najbliższą sobotę (3 lutego 2007) o 20:00 w klubie M25 w Warszawie (ul. Mińska 25, plakat imprezy w PDF) odbędzie się impreza „Noc Rospudy”. Płacąc 15 PLN za bilet będzie można posłuchać:
- Urszuli Dudziak
- Stanisława Sojki
- zespołu Dautenis
- Brajanamama
Po koncertach planowany jest pokaz filmów o Rospudzie.
Z kolei w niedzielę (4 lutego 2007) w gmachu Biblioteki UW (ul. Dobra 56/66) będzie można przyjść (tym razem za darmo!) na konferencję popularno-naukową, której tematem przewodnim będzie problematyka ochrony terenów bagiennych w kontekście Doliny Rospudy (broszura w PDF). Swoje wystąpienia będą mieć zarówno polscy, jak i zagraniczni naukowcy. Konferencja rozpoczyna się o godzinie 10:00 a jej plan wygląda następująco:
- Zarys historii działań w obronie Doliny Rospudy (Adam Bohdan, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot; Maciej Muskat – Greenpeace)
- Ochrona bagien na świecie, a przypadek Rospudy (Hans Joosten, International Mire Conservation Group, Greifswald University)
- Dlaczego przyroda Doliny Rospudy jest unikalna? (Paweł Pawlikowski, CMok, UW)
- Dlaczego niemożliwe jest odtworzenie torfowisk podobnych do bagien Rospudy? (Rudy van Diggelen, Society for Ecological Restoration International, University of Groningen)
- Ochrona Doliny Rospudy w świetle prawa międzynarodowego (Małgorzata Znaniecka, OTOP; Majka M. Wiśniewska – WWF)
- Ochrona Rospudy w odbiorze społecznym – rola mediów (Adam Wajrak, Gazeta Wyborcza)
- Zwiastun filmu Jana Koopmansa o przyrodzie Doliny Rospudy
Po konferencji odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem prelegentów oraz wszystkich uczestników spotkania.
Więcej o Światowym Dniu Mokradeł można przeczytać na stronie Bagna.pl. Polecamy również lekturę najnowszego artykułu Adama Wajraka.