Więcej naturalnego światła

System doświetleń Solatube

W wielu budynkach są pomieszczenia, do których nie ma dostępu naturalne światło słoneczne. Wydawać się może, że pozostają wtedy tylko żarówki (energooszczędne, oczywiście). Jest jeszcze jedno rozwiązanie – system doświetlania pomieszczeń świetlikami rurowymi.

System doświetlania to w skrócie nic innego jak gruba rura pokryta od wewnątrz materiałem odblaskowym. Jej koniec montuje się na dachu, a wpadające promienie słoneczne wędrują w dół odbijając się od ścianek rury. W ten sposób można doprowadzić naturalne światło do pomieszczeń znajdujących się na niższych kondygnacjach – tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania zwykłego okna dachowego. W Polsce istnieje kilka firm oferujących świetliki rurowe – np. Sunflower Farm i Eco Light Tunnel. Znaleźliśmy też na TreeHugger.com wersję zagraniczną – Solatube, zaopatrzoną w kopułę, która skupia promienie słoneczne zwiększając w ten sposób wydajność całego systemu. Specjalne rowki w kopule załamują promienie, kierując je w dół – dzięki temu większa ilość światła dostarczana jest w godzinach porannych i wieczornych.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

3 thoughts on “Więcej naturalnego światła

  cookbook

  (13 grudnia 2006 - 10:33)

  Witam
  Otóż bardzo zaciekawiły mnie te rury. Jakieś dwa lata temu miałem zamiar wziąć udział w konkursie japońskim n.t. źródeł światła. Wygenerowałem wtedy pomysł oplecienia planety siecią światłowodów (lub nitek światłowodopodobnych) w ten sposób, aby np. oświetlenie miejskie w nocy, w Gdańsku powiedzmy, korzystało ze światła słonecznego aktualnie dostępnego na drugiej półkuli. Sprawa wydaje się skomplikowana (dosyć podobna do próby odzyskiwania światła słonecznego z ogórków), ale jestem przekonany, że pod koniec mojego żywota, nie będzie już problemu akumulacji energii. Będzie możliwe bezpośrednie wykorzystywanie słońca przez całą dobę w każdym (nie dosłownie oczywiście) miejscu Ziemi.
  na koniec pozdrawiam.

  JM

  (7 grudnia 2007 - 01:39)

  Świetliki tego typu oferuje też znana firma maxiSolar. Na stronie firmowej http://www.maxisolar.pl można zapoznać się z ofertą firmy.

  Ala

  (4 lutego 2014 - 11:28)

  Solatube jest juz w Polsce, http://www.solatube.com.pl, maja salon w Rzeszowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *