Jak prowadzić 'zielony' biznes – część II

Okładka magazynu Inc

W zeszłym tygodniu, za magazynem Inc podałem kilka porad na temat tego jak prowadzić biznes w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Dziś czas na ciąg dalszy.

4. Przemyśl dojazdy do pracy. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze – zapewniając miejsce do parkowania dla rowerów lub dopłacając do biletów komunikacji miejskiej dla pracowników wspierasz transport ekologiczny. Ale możesz też podejść do problemu bardziej radykalnie, ułatwiając pracę zdalną – być może wielu twoich pracowników nie musi się ruszać z domu, żeby wykonać swoje zadania?

5. Ogranicz wyjazdy służbowe. Czy zawsze musisz się spotykać z kontrahentem twarzą w twarz? A może wystarczy telekonferencja? Możliwość współczesnego sprzętu telekomunikacyjnego są naprawdę olbrzymie, a przy okazji zaoszczędzisz na kosztach związanych z podróżą oraz straconym czasem.

6. Kupuj u ‚zielonych’. Daj znać swoim dostawcom, że preferujesz produkty wytwarzane w sposób przyjazny dla środowiska. Bardzo często cena nie musi jedynym wyznacznikiem decydującym o wyborze takiego, a nie innego dostawcy.

7. Unikaj trucizn. Wiele sprzętu biurowego (baterie, toner do drukarki) może zawierać trujące substancje. Sprawdź czy nie kupujesz takich materiałów i jeśli to możliwe, wymień je na nietoksyczne odpowiedniki.

8. Przemyśl transport. Planując transport surowców i produktów pomyśl o tym z jakim kosztem dla środowiska się on wiąże. Być może uda ci się skrócić trasy, po których wędrują towary lub zmienić środek transportu na bardziej ekologiczny.

9. Włącz ‚zielone’ myślenie u pracowników. Powiedz im o tym, że troska o środowisko jest dla ciebie ważna. Pozwól im zgłaszać pomysły, które uczynią twoją firmę jeszcze bardziej przyjazną dla przyrody.

10. Powiedz o tym innym. Wiele firm w obecnych czasach chwali się publicznie tym, że działają na rzecz środowiska. Dlaczego i ty nie możesz tak zrobić? Z pewnością zyskasz przychylność swoich klientów, a może i inne firmy pójdą twoim śladem?

Pomysły pochodzą z artykułu How to Make Your Business Greener dostępnego na stronach magazynu Inc.

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *