Pola uprawne w opakowaniu

Schemat działania biomembrany

Jak donosi czerwcowy Business 2.0, norwescy naukowcy z Albedo Technology International (ATI) znaleźli sposób na przywrócenie jałowych obszarów pustynnych rolnictwu. Wszystko za sprawą biomembrany, która odbija promieniowanie słoneczne.

Biomembrana pełni zarazem funkcję nawozu, a jej jasna powierzchnia dramatycznie zwiększa stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego (albedo). Dzięki temu temperatura powierzchni Ziemi ulega obniżeniu. To z kolei zmniejsza ilość zapotrzebowania roślin na wodę nawet o 80%! Więcej wilgoci w glebie i podniesienie się poziomu wód gruntowych może pomóc nie tylko terenom pustynnym. Również w Europie, coraz większe obszary cierpią na niedobory wody.

Fragment prezentacji działania biomembrany

Jak zmienia się temperatura powierzchni Ziemi, ilość wilgoci i produktywność gleby można sprawdzić dzięki interaktywnej prezentacji. Przesuwając suwak z lewej strony ekranu do góry, zwiększamy ilość odbitego promieniowania słonecznego. Albedo Technology International, za Business 2.0.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

2 thoughts on “Pola uprawne w opakowaniu

  KubaCh

  (2 lipca 2006 - 21:18)

  Interesujące :-) A wiecie może jaki jest koszt tej biomembrany? Żeby się nie okazało, że cały produkt krajowy państw afrykańskich wystarcza na pokrycie nią 100 hektarów. Chociaż jak już coś jest, to można skutecznie próbować zmniejszyć koszty produkcji – ciekawe czy idea przyjmie się równie dobrze jak elektrownie wiatrowe, które za naszą zachodnią granicą rosną jak grzyby po deszczu (a i u nas zaczynają kiełkować)

  ZieloneMigdały

  (3 lipca 2006 - 23:19)

  O kosztach biomembrany nic nie wiemy. Z pierwszego obrazka można wyczytać, że jest ona zrobiona z wody i odpadów organicznych, więc być może koszt nie jest ogromny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *