Ekologiczny odkurzacz

Odkurzacz Dyson DC08 Animal Pro

Troska o środowisko coraz częściej znajduje odzwierciedlenie w sprzęcie AGD. W ciągu kilku lat od wprowadzenia stosownego oznaczenia na produktach, na rynku pozostały jedynie energooszczędne lodówki, zmywarki czy pralki. Okazuje się, że można również kupić przyjazny dla środowiska odkurzacz.

Bohater dzisiejszego postu – odkurzacz Dyson DC08 Animal, to dzieło Jamesa Dysona – wynalazcy i projektanta różnorakich urządzeń. Co prawda zaprojektował on pierwszy bezworkowy odkurzacz z powodu frustracji związanych z używaniem standardowych urządzeń, które w miarę zapełniania się worka pracowały coraz gorzej.

Efektem jest odkurzacz, który przez całe swoje życie nie wymaga wymiany ani jednego elementu – wszystkie filtry, których potrzebuje, mają albo wieczną trwałość, albo można je myć zwykłą, zimną wodą. Odkurzacz nie posiada też worka – śmieci gromadzone są w przezroczystym cylindrze, w którym separowane są od powietrza dzięki wykorzystaniu potężnej siły odśrodkowej rzędu 150 tys. G. Dodatkowo moc silnika odkurzacza to tylko 1400 W – w porównaniu z konkurencją, której podobnej klasy odkurzacze mają między 1800 a 2200 W, jest to wynik dość imponujący.

Co ciekawe – James Dyson ma za sobą długą batalię z wielkimi producentami odkurzaczy. Początkowo nie chciał on bowiem zajmować się ich masową produkcją i chciał sprzedać licencje jakiejś firmie obecnej na rynku – żadna jednak nie była zainteresowana spodziewając się utraty przychodów ze sprzedaży worków i filtrów. Gdy w końcu odkurzacz Dysona pojawił się w sprzedaży, firma przez kilka lat musiała walczyć z konkurencją, która chciała wykorzystać opatentowaną technologię odkurzania bezworkowego w swoich produktach.

Ponieważ od kilku dni jestem posiadaczem tego odkurzacza, nie wykluczone, że nie jest to ostatni post na jego temat. Póki co sprawuje się rewelacyjnie, ale bardziej szczegółowy test opublikuję po kilkudziesięciu odkurzaniach (co nie będzie trudne – póki co odkurzam nim co 2 dni – tak mi się podoba). Odkurzacz pochodzi oczywiście z firmy Dyson, a kupiłem go w Saturnie

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

2 thoughts on “Ekologiczny odkurzacz

  momisz

  (17 lutego 2008 - 01:11)

  i jak? czy już czas, żeby napisać po kilkudziesięciu odkurzaniach?
  ;)

  KubaCh

  (20 lutego 2008 - 12:48)

  Może rzeczywiście czas już na jakiś test – bo odkurzam nim regularnie i cały czas jestem zadowolony. Więc już niebawem…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *