Zielono w Wired Magazine

Górna część okładki Wired Magazine

Majowy numer magazynu Wired skupia się w znacznej mierze na sprawach związanych z ochroną środowiska. Wśród artykułów znalazła się też lista 12 rzeczy, które warto zrobić, by zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w naszych domach. Oto one…

 • 1. Zmień żarówki. Świetlówki kompaktowe zużywają mniej energii i mają większą żywotność niż tradycyjne żarówki. Jeszcze lepsze mogą okazać się jednak żarówki oparte na diodach LED. Zużywają 1/10 energii ich zwykłych odpowiedników, a świecić mogą nawet do 100 tysięcy godzin!
 • 2. Zasłaniaj okna. Nie tylko żeby ustrzec się przed wścibskim sąsiadem. Cienkie zasłonki blokują promienie UV i zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Zimą, stanowią dodatkową izolację pomiędzy nami a zimną szybą okna.
 • 3. Zainwestuj w kuchnię. Indukcyjne płyty kuchenne mogą się wydawać ekstrawagancją, jednak zużywają o połowę mniej energii niż zwykłe płyty elektryczne. Rozgrzewają stalowe i żeliwne garnki dzięki indukcji magnetycznej. Dodatkowym plusem jest to, że pomieszczenie kuchenne jest chłodniejsze podczas gotowania (energia cieplna wytwarzana jest tylko przez garnki i gotujące się w nich potrawy).
 • 4. Używaj listw elektrycznych z wyłącznikiem. Dzięki nim, jednym ruchem ręki odłączymy od prądu kilka urządzeń naraz. Bo przecież nawet po wyłączeniu telewizora, jego zasilacz pobiera nieznaczną ilość energii. To samo dotyczy skanerów, drukarek i innych gadżetów, których coraz więcej jest w naszych domach. Obecnie na rynku pojawiają się inteligentne listwy elektryczne, które automatycznie odłączają zasilanie (np. wyłączenie komputera spowoduje odłączenie od prądu wszystkich innych urządzeń z nim powiązanych).
 • 5. Zautomatyzuj zmywanie. Nowoczesne zmywarki podobno zużywają o połowę mniej wody, niż tradycyjne mycie ręczne. Posiadają sensory, które dostosowują ilość wody i detergentu do stopnia zabrudzenia talerzy.
 • 6. Ogrzewaj się 50 stopniami. Zmniejsz temperaturę wody w systemie centralnego ogrzewania do 50 stopni Celsjusza. Warto też zadbać o odpowiednią izolację cieplną całego systemu. Dla większych oszczędności można rozważyć instalację pompy ciepła.
 • 7. Uszczelniaj. Przewody wentylacyjne (np. te odpowiedzialne za przesyłanie ciepłego powietrza po domu) mogą się przyczynić do strat 45% energii.
 • 8. Wymieniaj urządzenia, które konsumują zbyt wiele energii. Analizatory zużycia energii podają energochłonność danego urządzenia.
 • 9. Nie ogrzewaj pomieszczeń, które nie muszą być ciepłe. Zwłaszcza w nocy.
 • 10. Sprawdzaj całkowite zużycie energii Twojego domu. Tu również w sukurs przychodzą nowoczesne urządzenia monitorujące. Po zainstalowaniu, bezprzewodowy wyświetlacz poinformuje nas o aktualnym zużyciu kilowatów i ich koszcie.
 • 11. Nastaw się na Słońce… Panele fotowoltaiczne są coraz tańsze i efektywniejsze.
 • 12. …i wiatr. Tutaj też postęp technologiczny jest zauważalny.

Jeśli ktoś z czytelników chciałby podzielić się z nami swoimi sposobami na oszczędzanie energii, zapraszamy do komentowania! Za Wired.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *