Prius w wersji turbo?

Toyota Prius w wersji sportowej

To najpopularniejsze auto z napędem hybrydowym jest sprzedawane w swojej obecnej wersji już ponad 2 lata – co przy obecnych trendach na rynku motoryzacyjnym oznacza, że w laboratoriach firmy Toyota prace nad następcą powinny być już bardzo zaawansowane. Okazuje się, że nieoficjalne ‚przecieki’ mówią, że nowa wersja Priusa będzie biła na głowę swojego poprzednika zarówno pod względem ekonomiki jazdy jak i osiągów.

Jak dowiedzieli się dziennikarze brytyjskiego magazynu Auto Express nowy Prius ma się cechować dwukrotnie mniejszym zużyciem paliwa, co oznacza osiągi na poziomie nowoczesnego motoroweru (2,4 l na 100km). Zostanie to osiągnięte głównie poprzez zastąpienie dotychczasowych akumulatorów niklowo-wodorkowych ich nowocześniejszym litowo-jonowym odpowiednikiem (stosowanym m.in. w hybrydowych wersjach Lexusa). Takie baterie są lżejsze i pozwalają na zgromadzenie większej ilości energii, co oznacza, że przy niskich prędkościach auto poruszać się będzie wyłącznie z wykorzystaniem silników elektrycznych. W dodatku akumulatory litowo-jonowe ładują się szybciej i dłużej zachowują energię.

Dodatkowo Prius ma zostać wyposażony w gniazdo pozwalające na doładowanie akumulatorów samochodu w czasie jego postoju (co czyni jego eksploatację jeszcze tańszą) oraz nowy, turbodoładowany silnik, który pozwoli na przyspieszanie do 100 km/h w czasie niższym niż 10s (obecnie 10,9). Nowe auto ma być dostępne w 2008 roku i kosztować ok. 10 tys. PLN więcej niż obecny model. Prius z turbodoładowaniem za AutoExpress

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *