Dziewięć kostek skręcających się w stronę wybrzeża. Wygląda bardzo nowocześnie ale na szczęście o jego nowoczesności nie świadczy sam wygląd. Podczas projektowania i konstruowania wieżowca, wielką wagę przykładano do racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej, materiałów wykorzystywanych przy budowie i problemu odpadów.
Turning Torso zasilany jest enrgią w 100% pochodzącą z lokalnych, odnawialnych źródeł. Cały obszar na którym wznosi się budynek czerpie energie z północnej części portu, gdzie zlokalizowana jest elektrownia wiatrowa. Ogrzewanie zapewniają kolektory słoneczne, połączone z podziemnymi zbiornikami wody. Dzięki energooszczędnym oknom i konstrukcji ścian, budynek zużywa 105kWh/m2 rocznie. Dodatkowo do dyspozycji użytkowników jest system wentylacji z wymiennikami ciepła oraz oświetlenie oparte w dużej mierze na diodach LED.
Każda kuchnia w części mieszkalnej budynku (kostki od 3 do 9) wyposażona jest w specjalny pojemnik na odpadki organiczne, które po zmieleniu transportowane są systemem rur, do zbiorczego kontenera. Kontener następnie trafia do kompostowni, w której z odpadków wytwarzany jest biogaz. Przed budynkiem oczywiście są pojemniki do segregowania odpadów, które były używane już podczas budowy. Turning Torso, za Ecofriend.
1 thought on “Turning Torso – nowoczesny budynek w Malmö”
Top 10 eko-wieżowców
(3 lutego 2010 - 10:07)[…] przez nas wieżowiec Turning Torso z Malmö nie znalazł się na tej liście. Może jest za […]