Turning Torso – nowoczesny budynek w Malmö

Budynek Turning Torso

Dziewięć kostek skręcających się w stronę wybrzeża. Wygląda bardzo nowocześnie ale na szczęście o jego nowoczesności nie świadczy sam wygląd. Podczas projektowania i konstruowania wieżowca, wielką wagę przykładano do racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej, materiałów wykorzystywanych przy budowie i problemu odpadów.

Budynek Turning Torso w dzień i w nocy

Turning Torso zasilany jest enrgią w 100% pochodzącą z lokalnych, odnawialnych źródeł. Cały obszar na którym wznosi się budynek czerpie energie z północnej części portu, gdzie zlokalizowana jest elektrownia wiatrowa. Ogrzewanie zapewniają kolektory słoneczne, połączone z podziemnymi zbiornikami wody. Dzięki energooszczędnym oknom i konstrukcji ścian, budynek zużywa 105kWh/m2 rocznie. Dodatkowo do dyspozycji użytkowników jest system wentylacji z wymiennikami ciepła oraz oświetlenie oparte w dużej mierze na diodach LED.

Budynek Turning Torso - wnętrze

Każda kuchnia w części mieszkalnej budynku (kostki od 3 do 9) wyposażona jest w specjalny pojemnik na odpadki organiczne, które po zmieleniu transportowane są systemem rur, do zbiorczego kontenera. Kontener następnie trafia do kompostowni, w której z odpadków wytwarzany jest biogaz. Przed budynkiem oczywiście są pojemniki do segregowania odpadów, które były używane już podczas budowy. Turning Torso, za Ecofriend.

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

1 thought on “Turning Torso – nowoczesny budynek w Malmö

    Top 10 eko-wieżowców

    (3 lutego 2010 - 10:07)

    […] przez nas wieżowiec Turning Torso z Malmö nie znalazł się na tej liście. Może jest za […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *