Ruchome panele słoneczne Heliotube

Panel słoneczny Heliotubes

W dziedzinie pozyskiwania energii słonecznej wiele się dzieje. Tym razem firma Practical Instruments z Kalifornii wpadła na pomysł, jak zwiększyć efektywność paneli fotowoltaicznych. Sekret tkwi w ich podążaniu za promieniami Słońca.

Zwykle odbywa się to w ten sposób, że całe ogniwo słoneczne, które zostało umieszczone na specjalnej podstawie, porusza się tak, aby jego powierzchnia była jak najdłużej prostopadła do padających promieni słonecznych. Practical Instruments udało się zbudować panel słoneczny, który dostosowuje swoje położenie do kąta padania promieni słonecznych, jednocześnie zachowując wymiary standardowych paneli. Osiągnięto to poprzez zastąpienie ruchu całej baterii, ruchem pojedynczego pasa z ogniwem. Do zasilenia elektrycznych silników poruszających ogniwami wykorzystywana jest oczywiście energia słoneczna.

Panel słoneczny Heliotubes

Panele z Practical Instruments wyróżniają się nie tylko tym, że są ruchome. Elementy światłoczułe zbudowane są w opatentowanej technologii Heliotube. Dzięki niej, przy produkcji zużyto o 88% mniej materiału fotowoltaicznego niż w przypadku standardowych ogniw. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu wyżłobień w wierzchniej warstwie przezroczystej, które są połączone z soczewkami skupiającymi promienie słoneczne na powierzchni ogniwa. Ogniwa Helioube, za TreeHugger.

Zobacz również:

1 thought on “Ruchome panele słoneczne Heliotube

    […] energii elektrycznej. Do wyboru mamy turbinę wiatrową, którą można postawić przed domem lub panele fotowoltaiczne. Zadanie nie jest ani proste, ani tanie, ale w perspektywie kilkunastu lat na pewno okaże się, […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *