Ekologia dla każdego kierowcy

Stacja benzynowa w Gustavus na Alasce

W świecie motoryzacji pojawia się coraz więcej pomysłów na to, jak sprawić by samochód lepiej traktował otaczające go środowisko – niekonwencjonalne systemy napędowe, zaawansowane mechanizmy oczyszczania spalin, aerodynamiczne karoserie, etc.. Dziś garść porad dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na nabywanie najnowszych nowinek technologicznych (kosztujących często ponad 100 tys. zł), a mimo wszystko chcieliby poruszać się w sposób mniej szkodliwy dla przyrody (oszczędzając przy okazji na wydatkach na paliwo).

Eksperci koncernu DaimlerChrysler przygotowali listę 10 sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa w samochodzie – oto one:

 1. Minimalizuj wagę
 2. Zmniejszaj opory powietrza
 3. Zapalaj bez gazu
 4. Ruszaj od razu
 5. Jak najszybciej na dwójkę
 6. Optymalnie zmieniaj biegi
 7. Nie przekraczaj ekonomicznej prędkości
 8. Hamuj silnikiem
 9. Gaś silnik na światłach
 10. Zachowuj odstępy i przewiduj

Szczegółowe rozwinięcie tych punktów (wraz z podsumowaniem doświadczeń z ich stosowania) znajdziecie w artykule 10 sposobów na oszczędną jazdę na stronie dodatku do Gazety Wyborczej – Wysokie Obroty.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

1 thought on “Ekologia dla każdego kierowcy

  Zatankuj przed domem auto na wodór

  (3 lutego 2010 - 09:39)

  […] baterie. Czas pokaże, które stanowisko wygra, a tymczasem możemy przypomnieć sobie kilka rad jak zmniejszyć zużycie paliwa. Przydomowe tankowanie wodoru, za TreeHugger. Polecaj […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *