Zielone Turbo od Saab'a

Hybrydowy Saab 9-3 turbo

Saab połączył dwie ekologiczne idee napędzania samochodów – pojazd hybrydowy i silnik spalinowy zasilany etanolem. To drugie rozwiązanie firma stosuje już od dłuższego czasu (Saab BioPower). Z tego co udało nam się przeczytać, auta tej marki tankujące etanol cieszą się w Skandynawii dużą popularnością.

Hybrydowy Saab 9-3 turbo

Być może zachęceni dobrymi wynikami modeli BioPower oraz konstrukcji hybrydowych zbudowanych przez konkurencję, inżynierowie Saab’a postanowili połączyć obie technologie. Wybór padł na model 9-3 w wersji cabrio. Auto ma pod maską 2-litrowy silnik z turbo doładowaniem, o mocy (bagatela!) 260 koni mechanicznych. Jak by tego było mało, wspomagają go silniki elektryczne o łącznej mocy 53kW (około 70KM). Dwa z nich napędzają tylne koła pojazdu, co nie tylko poprawia osiągi ale wpływa też na pewność prowadzenia w trudnych warunkach drogowych.

Saab 9-3 BioPower Hybrid wyposażony jest w przycisk „Zero Mode”, który pozwala wymusić napędzanie samochodu wyłącznie przy pomocy silników elektrycznych. Według danych producenta zasięg w tym trybie wynosi 10 do 20 km ale prędkość nie może przekraczać 50km/h. Przy niskim poziomie naładowania akumulatorów litowo-jonowych automatycznie uruchamiany jest silnik spalinowy. Kiedy zatrzymujemy się na czerwonym świetle silnik gaśnie, dopiero naciśnięcie pedału przyspieszenia powoduje jego start. Saab BioPower Hybrid, za PAP oraz Trollhattan Saab.

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *