Spalanie 2,2 l/100km w Priusie?

Ekran energii Priusa

Dla rosnącej rzeszy kierowców Priusów mamy dziś nie lada gratkę – sposób na jeszcze mniejsze zużycie paliwa. Jak obniżyć średnie spalanie z 4,3 l/100km do rewelacyjnych 2,2 l/100km? Dzięki technice „pulsowania i szybowania” (ang. „pulse and glide”). Przepis w dalszej części postu!

W sierpniu 2005 roku, pięciu mężczyzn wsiadło do standardowego Priusa. Na jednym zbiorniku paliwa udało im się pokonać dystans ponad 2,000 kilometrów, co daje średnie spalanie właśnie w okolicach 2,2 l/100km! Wszystko dzięki technice „pulsowania i szybowania”. Oto jak ona działa:

1.Rozpędź auto do około 65 km/h delikatnie naciskając pedał przyspieszenia i w miarę możliwości unikając czerpania energii z akumulatorów.

2.Po osiągnięciu prędkości 65 km/h delikatnie puść pedał przyspieszenia a następnie, bardzo lekko, naciśnij go ponownie. Na wyświetlaczu Priusa, który zwykle pokazuje przepływ energii nie powinny w tym momencie poruszać się żadne strzałki (powinny być czarne). Jeśli powtórne naciśnięcie okaże się być za mocne, powtórz proces puszczania i naciskania, aż trafisz na właściwy punkt. Brak przepływu energii świadczy o tym, że Twój Prius w tej chwili po prostu „szybuje”.

3.Auto będzie powoli tracić prędkość i gdy spadnie ona do około 50 km/h, należy znów delikatnie przyspieszyć do 65 km/h i powtarzać cały proces tak długo, jak tylko pozwoli na to sytuacja na drodze.

Podobno technika ta sprawdza się we wszystkich hybrydach Toyoty (z systemem HSD – Hybrid Synergy Drive). Autor artykułu sprawdził Toyotę Highlander i udało mu się osiągnąć spalanie ok. 5 l/100km na trasie długości 34 km. Pewnie nie da się tak jeździć codziennie i wszędzie, ale na pewno może pomóc w uzyskaniu jeszcze niższego zużycia paliwa. Za hybridcars.about.

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

2 thoughts on “Spalanie 2,2 l/100km w Priusie?

  Automat

  (23 września 2007 - 14:46)

  …a gdyby caly czas jechac 50km/h ?

  sonic

  (12 października 2007 - 15:20)

  Prius Szybowiec ;D
  No to ciekawe jak spalanie wybladłoby w Priusach plugin (wersje podłączane do sieci elektrycznej) mają one spalanie na poziomie 1,9l bez tej techniki.
  A poza paliwem oszczędzamy też energie w aku i ich żywotność.
  W wersjach plugin pierwsze 100Km pokonywane jest na elektryce czyli w mieście w ogóle sie nie używa benzyny no chyba, że trza mocno przyspieszyć albo sobie kabinę nagrzać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *