Płaski, świecący na biało OLED

Cztery generacje źródeł światła - żarówka, świetlówka, świetlówka kompaktowa i OLED

Wyobraźmy sobie, że właściwie każda płaska powierzchnia w naszym domu może emitować białe światło. Nawet okna. Niemożliwe? Możliwe! Z nowo opracowanymi diodami LED zbudowanymi na bazie molekuł węgla (OLED – Organic Light Emitting Diode). Mogą być zupełnie płaskie a kiedy nie płynie przez nie prąd, stają się przezroczyste.

Czyżby nadchodził definitywny koniec ery zwykłych żarówek? Możliwe, że już niedługo się o tym przekonamy. Naukowcy z dwu amerykańskich uniwersytetów, opracowali metodę wytwarzania nowego typu wyświetlaczy OLED. Poprzednia generacja jest używana np. w odtwarzaczach mp3 oraz telefonach komórkowych. Był tylko jeden problem – wyświetlacze są monochromatyczne. Nie udawało się też wyprodukować białej wersji. Dopiero ostatnie modyfikacje umożliwiły powstanie przezroczystych wyświetlaczy OLED, które mogą świecić białym światłem. Przy okazji udało się również zmniejszyć o 20% ich zapotrzebowanie na energię elektryczną. Technologie świecących diod rozwijają się bardzo szybko – kto, kilka lat temu pomyślałby, że ogólnie dostępne będą latarki LED. Być może niedługo nawet energooszczędne świetlówki kompaktowe odejdą w zapomnienie. Płaskie, świecące na biało OLED-y, za TreeHugger.

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

1 thought on “Płaski, świecący na biało OLED

    archemicuss

    (24 maja 2008 - 13:43)

    Polacy też mają swój udział w opracowaniu świecących białym światłem OLEDów. A mianowicie uczestniczą w europejskim projekcie OLLA mającym na celu doskonalenie tego typu urządzeń…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *