Zielone ściany

Ściana z zielonych paneli

Niedawno pisaliśmy o zielonych dachach – ogrody i trawniki zamiast dachówek. Dziś podobnie, ale już nie horyzontalnie a wertykalnie – zielone ściany. Czasami dzieje się to prawie samoczynnie – ktoś zasadza winorośl, która pnie się po ścianie budynku. Trwa to latami i jest trudne do kontrolowania, a poza tym mamy do dyspozycji tylko jeden gatunek rośliny. Firma ELT (od Elevated Landscape Technologies, czyli mniej-więcej Technologie Wyniesionego Krajobrazu) proponuje system, który umożliwia planowanie w jakim stopniu ściana budynku zostanie zakryta roślinnością. Ponadto w panelach, które pełnią rolę doniczek, można sadzić przeróżne roślinki.

Plastikowe panele o wymiarach 61×61 centymetrów mogą być mocowane do ścian w dowolnych konfiguracjach. Odstęp 2,5cm zachowany pomiędzy ścianą a panelem zapewnia konstrukcji wentylację. Same panele posiadają opatentowaną technologię Bio-Blanket, który zapewnia dostawy wody strefie korzenej roślin. Dzięki temu nie powinno być problemu (a z pewnością byłby to problem niemały, zwłaszcza w wysokich budynkach) z podlewaniem. Producent poleca swój system zarówno do roślin wieloletnich, jak i jednorocznych oraz warzyw (ale to pewnie na niższych kondygnacjach). ELT, za TreeHugger.

Ściana z zielonych paneli

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

6 thoughts on “Zielone ściany

  magda

  (12 września 2008 - 10:54)

  Mam prośbę o informację dot. technologii Bio-Blanket. Czy w Polsce są firmy które zajmuję się opracowaniem podobnej technologii lub stosują technologię Bio-Blanket przy wykonywaniu tego typu zielonych ścian?

  Dorota

  (22 marca 2009 - 22:13)

  Również szukam firmy w Polsce, która zajmuje się podobną technologią?
  Cz w Polsce jest możliwe funkcjonowanie takich pionowych zielonych ścian na zewnętrznych elewacjach budynków? Poszukuję odpowiedzi na to pytanie w internecie i nic konkretnego nie mogę znaleźć. Czy warunki klimatyczne w Polsce pozwalają na zastosowanie tego typu zazieleniania ścian? Co z zimami -30 st.C?
  Znalazłam coś nt. innych krajów, a w Polsce to tylko przestrzenie biurowe…
  Będę bardzo wdzięczna o jakąkolwiek podpowiedź co z elewacjami zewnętrznymi budynków, da się to zrobić?
  O info poproszę na priv (didika81@gmail.com)
  Pozdrawiam!

  misiek

  (14 maja 2009 - 11:53)

  Panele zielone mozna mocowac bezposrednio do elewacji jesli istnieje mozliwosc skutecznego zakotwienia, jesli nie ja zaproponowalbym ruszty aluminiowe lub ze stali nierdzewnej samonosne, z pozostawiona 5 cm pustka powietrzna dla wentylacji sciany, analogicznie jak dla montowanych elementow kamiennych, umozliwia to m.in ksztaltowanie elewacji niezaleznie od scian zewnetrznych. Jesli chodzi o to zazielenienie sciany i zimy -30 to to kwestia doboru roslin odpornych na takie warunki, niestety nie bardzo wiem jak dziala ten system odzywczy wiec co do tego sie nie wypowiem.

  jaca111

  (3 listopada 2009 - 15:31)

  Witam!!!
  Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś posiada informacje na temat dostępności takich paneli (wykonanych z tworzywa) do budowy ”zielonych ścian” w Polsce. Piszcie na jaca_n21@wp.pl

  Michał

  (23 grudnia 2010 - 00:01)

  Witam, potrzebuję jakichkolwiek informacji o zielonych ścianach, technologiach wymienionych w artykule, temat nie był odświażany troche dawno, ale mam nadzieje, że ktoś mnie wspomoże. Proszę o wszelkie informacje na maila: mi89@poczta.fm
  Z góry wielkie dzięki.

  agusia

  (1 czerwca 2011 - 13:22)

  witam, takze zainteresowana jestem wykonaniem zielonej sciany na zewnatrz budynku, ktore rosliny dobrac aby przetrwaly cały rok, co do pomieszczen wew budynku nie ma watpliwosci , natomiast z zastosowaniem roslin na zewnatrz budynku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *