Światowy Dzień Wody

Urządzenie do domowego odzyskiwania wody

Tegoroczny Dzien Wody obchodzony jest po hasłem “Woda a kultura”. Ogólnie i powierzchownie mówiąc – chodzi o postrzeganie wody na świecie, z uchwyceniem zróżnicowania geograficznego i kulturowego społeczeństw. A traktując temat przewrotnie, można odczytać go w trochę innych kategoriach.

To, jaki mamy stosunek do wody jest poniekąd świadectwem naszej, nazwijmy to kultury, ale już nie w sensie osadzenia w tradycji, tylko indywidualnego wartościowania dostępnych nam dóbr. W przypadku wody – łatwo dostępnych. Ponieważ woda leje się z kranu w ilościach nieograniczonych, a wizje niedoboru niesłusznie, ale wydają się odległe, motywacji do jej oszczędzania, oprócz nadchodzących rachunków – właściwie nie ma. Dlatego najlepiej chyba odwoływać się do naszej dobrej woli. A dobrą wolę można wspomagać wiedzą (Jak oszczędzać wodę – 44 sposoby) i różnymi rozwiązaniami technicznymi…

Przydomowy inteligentny system odzyskiwania wody Greywater Gardener 230 wychwytuje wodę, której używaliśmy np. do prania i przekazuje ją do systemu nawadniającego ogród. Ten pomysł zostanie doceniony przez kogoś kto, tak jak ja, odczuwa pewien dyskomfort, jeśli podlewa trawnik taką samą wodą, jakiej używa do robienia herbaty. Temu marnotrawstwu przeciwdziała właśnie system recyklingu zużytej domowej wody, składający się ze zbiornika i sieci rozprowadzającej wodę tak, by dotarła jak najbliżej korzeni roślin. Jej dopływ odbywa się głównie za sprawą naturalnej grawitacji. Woda nie jest tłoczona na siłę i kiedy nie jest potrzebna – czeka suchszych czasów, albo może być odprowadzona do kanalizacji. To ostatnie rozwiązanie stosujemy również wówczas, gdy użyliśmy silnych detergentów, które nie powinny trafić do gleby.

Odzyskiwanie wody nie jest jeszcze popularne. Choć czasem na tzw. działkach pracowniczych można zobaczyć starą wannę, która przechowuje deszczówkę. Może nie takie bardzo ładne, ale jakże szczytne.
Waterwise Systems

Zobacz również:

 • Brak powiązanych tematów

2 thoughts on “Światowy Dzień Wody

  pies(ek)

  (23 marca 2007 - 19:14)

  No to wczoraj mieliśmy Światowy Dzień Wody, szkoda że ten temat znalazłem rok i jeden dzień później ;/

  Zielone Migdały

  (25 marca 2007 - 22:23)

  […] Już był… 22 marca 2007. Rok temu hasłem przewodnim było “Woda a kultura”, w tym roku temat przewodni to niedostatek wody. Dość wyczerpujące informacje na temat Dnia Wody 2007 można znaleźć na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej. Polecamy lekturę! W kategorii: Migdał […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *