Na jednym kole – oszczędnie i proekologicznie

Jednokołowy pojazd Embrio

Pamiętacie jeszcze Segway Human Transporter (znany tez jako Gingers)? Otóż idea poruszania się maszyną wyposażoną tylko w jedną oś nie umarła, a wręcz przeciwnie – jeszcze bardziej się zradykalizowała. Inżynierowie z firmy Bombardier (znanej głównie z produkcji skuterów wodnych i śnieżnych oraz quadów) stwierdzili, że dwa koła Segway’a to za dużo i stworzyli BRP Embrio. Pojazd ten ma tyko jedno koło a w pozycji pionowej utrzymuje się dzięki elektronicznym czujnikom i żyroskopom.

Embrio to 164 kilogramy zaawansowanej technologii, poruszające się na pojedynczym kole z nieokreśloną jak na razie prędkością. Wiemy jedynie, że gdy pojazd jedzie poniżej 20km/h, jego stabilność wspomagana jest parą niewielkich kółek z przodu, które chowają się i wysuwają zupełnie jak w samolocie odrzutowym. Aktywne zawieszenie automatycznie dostosowuje swoją twardość i sprężystość do warunków panujących na drodze a system wizji w podczerwieni wspomoże kierowcę podczas nocnych przejażdżek.

Całość jest napędzana wodorowym ogniwem paliwowym więc z rury wydechowej Embrio wydobędzie się co najwyżej woda. Dodatkowo wytwórca zapewnia, że większość materiałów użytych w produkcji (głównie aluminium i polipropylen), będzie mogła być poddana recyklingowi. Jak na razie jednak, Segway ma jedną wielką przewagę nad Embrio – jest już dostępny, podczas gdy nowe dziecko Bombardiera znajdzie się w ofercie dopiero około 2025 roku.
BRP Embrio
, za Groovy Green

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.