W Toronto (Kanada), od 1 lutego 2006 roku weszło w życie rozporządzenie o promowaniu budowy zielonych dachów. Pomoc ze strony administracji publicznej będzie wszechstronna: od wyznaczenia obowiązujących standardów, przez doradztwo aż po fundusze wspomagające inwestycje. Skąd zainteresowanie tą technologią? Otóż ma ona wiele zalet…
Zielone dachy to specjalna, wielowarstwowa struktura z podłożem gruntowym, na którym można posadzić rośliny (schemat). Pomimo dodatkowych kosztów związanych z instalacją takiego pokrycia dachowego, korzyści jakie ono przynosi sprawiają, że może to być opłacalna inwestycja. Do głównych zalet zielonych dachów można zaliczyć to, że:
- mogą stanowić teren rekreacyjny
- bardzo dobrze tłumią hałas
- zmniejszają straty ciepła (zimą) oraz nagrzewanie się budynku (latem)
- łagodzą efekt “miejskiej wyspy ciepła”
- są trwalszym pokryciem budynku niż dachy tradycyjne
- zatrzymują część wody deszczowej
- oczyszczają powietrze i produkują tlen
- mogą być siedliskiem dla ptaków
Przykładem budynku z zielonym dachem, jest nowa Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Ten ogólnie dostępny ogród, zajmuje powierzchnię ponad 1 hektara. Można przespacerować się alejkami, odpocząć na ławeczce. Jest nawet strumyk, nad którym przesiadują kaczki. Można tam podziwiać różnorodne gatunki i odmiany roślin posadzone w trzech specjalnie skomponowanych częściach. Przy kurczących się nieustannie powierzchniach zieleni miejskiej, promowanie zielonych dachów, to pomysł wart naśladowania. Green Roofs, za Groovy Green. Z polskich zasobów polecamy Ogrody BUW oraz e-dach.pl.
6 thoughts on “Zielone dachy”
jagd52
(14 lutego 2006 - 13:32)Zwlasza Armia Czerwona slynela z wysokiej klasy specjalistow od dachow zielonych – ich prace mozna ogladac na poligonach od Uralska po Kijow. Boskie…
Zielone Migdały
(25 marca 2007 - 21:58)[…] 1. Zacznijmy od dachu – BP Helios House posiada “zielony dach“. Posadzono tam rośliny odporne na suszę, dzięki czemu zmniejszyła się ilość energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budynku. 2. Stacja zbiera wodę deszczową, która po przefiltrowaniu wykorzystywana jest do podlewania roślin. 3. Oprócz roślin, dach Helios House pokrywa 90 paneli fotowoltaicznych. 4. Zużycie energii elektrycznej zmniejszono przez zastosowanie energooszczędnych żarówek z diodami LED. 5. Materiały budowlane w dużej mierze pochodzą z recyklingu (np. 100% szkła w łazienkach) a drewno wyłącznie z lasów hodowlanych. 6. Włączniki sterowane zegarem i specjalny układ architektoniczny wykorzystujący maksymalnie dostęp światła dziennego oszczędzają rocznie około 1800 kWh. […]
Wladek
(3 czerwca 2009 - 20:09)Chej, Bardzo mnie ten temat pasjonuje. W Polsce też mamy się czym pochwalić. Firmy dachowe, że je tak nazwę już zaczynają się w ty specjalizować. Mam zbiór kilku art na ten temat. Zaineresowanych zapraszam na swoją stronę
http://www.abc-dachy.pl/index2.php?site=publikacje&dzial=Dachy%20zielone&baza=dachy_zielone
Monika
(21 lipca 2009 - 16:31)polecam artykuły na e-dach.pl
Oleg
(21 lipca 2009 - 16:32)przesadziłeś władek , co to za strona ? tego sie nie da czytać …
to jakaś kopia edach.pl czy twój własny twór ?
anka
(4 marca 2011 - 07:42)Jak temat jest istotny, niech świadczy fakt, że na wystawie Mazowiecka Zieleń 2011 przez cały dzień można było uczestniczyć w wykładach dot. doboru roślin na dachy, substratów dachowych, oceny zagrożenia pożarowego czy retencji wody, zaprezentowano BUW – moment zakładania i zmiany, jakim podlegała itp. Zainteresowani mogą skorzystać jeszcze dziś – powtórka wykładów (Mazowiecka Zieleń, Kozery k/Grodziska Maz.)