Słoneczna Patagonia

Parking Patagonii z panelami słonecznymi

Nie, nie chodzi nam o krainę w Południowej Ameryce. Patagonia to nazwa amerykańskiej firmy produkującej odzież turystyczną. Firmy niezwykłej nie tylko pod względem jakości oferowanych produktów, ale też podejścia do spraw ochrony środowiska naturalnego.

Główna siedziba firmy w mieście Ventura, w stanie Kalifornia. Tak jak do każdego innego biura, również tutaj wielu pracowników dojeżdża samochodami. Jednak parking Patagonii wyróżnia się wśród innych – oprócz samochodów, stoi na nim 360 paneli fotowoltaicznych. W słonecznej Kaliforni zestaw firmy Sharp produkuje ponad 66 kW energii. W ten sposób 12% energii elektrycznej zużywanej przez biuro pochodzić będzie z odnawialnego źródła, a pracownicy zyskają dodatkowo zacienione miejsca parkingowe.

Nie jest to pierwsza inicjatywa Patagonii, która zasługuje na pochwałę. Od 1985 roku, 1% zysków ze sprzedaży przeznaczany jest na ochronę i odbudowę środowiska naturalnego. Przy budowie centrum obsługi klienta w Reno, korzystano z materiałów pochodzących z recyklingu wszędzie tam, gdzie tylko było to możliwe (np. wykładziny, blaty). Od 1993 roku polary Patagonii produkowane są z butelek PET z recyklingu. To tylko niektóre, z wielu pozytywów na temat tej firmy. Wygląda na to, że obok Timberlandu, mamy kolejną firmę odzieżową, która mogłaby wyznaczać standardy nie tylko produkcji, ale i postępowania względem środowiska. Patagonia, za Treehugger. Polski przedstawiciel – MediuM.

Zobacz również:

2 thoughts on “Słoneczna Patagonia

  artoor

  (7 czerwca 2006 - 22:36)

  Uściślijmy: niektóre z polarów Patagonii są produkowane z poliestru pochodzącego z butelek. Przynajmniej na razie nie dotyczy to wszystkich modeli. Bluzy, kurtki ‚recyklingowe’ są specjalnie oznakowane w katalogach Patagonii.
  Mniej znany wątek dotyczący Patagonii dotyczy właściciela, który wykupił ogromne obszary ziemi na terenie Argentyny (także Chile), a następnie ‚oddał’ rządowi tego kraju z przeznaczeniem na park narodowy.

  ZieloneMigdały

  (2 lipca 2006 - 22:59)

  Dziękujemy za uściślenie. Faktycznie, około 31 produktów Patagonii wykonane jest z butelkowego poliestru (PCR). Więcej o PCR można przeczytać (po polsku) na stronie firmy MediuM.

  Bardzo ciekawa historia z Parkiem w Chile.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *