Co to jest RSS i jak z niego korzystać

RSS, czyli Really Simple Syndication, to oparta na języku XML technika przesyłania nagłówków lub całych wiadomości ze stron internetowych. Pozwala na odczytanie nowozamieszczonej informacji bez potrzeby odwiedzania strony www, np. przy pomocy programu pocztowego. Informacje ściąga się wtedy tak jak zwykłą pocztę internetową.

Kliknięcie na link “Posty (RSS)” na dole naszej strony, spowoduje otwarcie dokumentu z kodem XML. Dopiero za pośrednictwem programu potrafiącego odczytywać informacje zakodowane wewnątrz pliku XML, możemy cieszyć się pełną i ładnie sformatowaną treścią.

Jednym z takich programów jest program pocztowy Thunderbird. Jego najnowsza wersja (również w języku polskim) może być pobrana ze strony www.thunderbird.pl.

W niniejszej instrukcji zajmiemy się tworzeniem kanału odbiorczego RSS właśnie w Thunderbirdzie.

Ekran Thunderbirda tuż po zainstalowaniu

Po ściągnięciu i zainstalowaniu, ekran Thunderbirda wygląda mniej więcej tak, jak na zdjęciu nr 1. Aby stworzyć nowy kanał RSS umożliwiający odczytanie nowych postów z Zielonych Migdałów, klikamy na link “Create a new account”/”Utwórz nowe konto” wskazany na obrazku czerwoną strzałką.

Ekran kreatora kont Thunderbirda

Naszym oczom ukaże się wtedy ekran kreatora kont (zdjęcie nr 2). Zaznaczamy w nim drugą opcję – “RSS News & Blogs”/“RSS: Aktualności i blogi” i klikamy “Next”/”Dalej”.

Ekran kreatora kont, wpisywanie nazwy konta

Teraz możemy wpisać nazwę tworzonego konta, na które przychodzić będą subskrypcje z wybranych przez Was blogów i stron z newsami posiadającymi system RSS (zdjęcie nr 3). My pozostawiliśmy wartość domyślną (“News & Blogs”). Ponownie klikamy “Next”/“Dalej”.

Ekran kreatora kont, zakończenie tworzenia nowego konta

Przed nami ekran potwierdzenia założenia nowego konta (zdjęcie nr 4). Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko kliknąć “Finish”/”Zakończ”!

Okno Thunderbirda po założeniu nowego konta

Po zakończeniu procesu tworzenia nowego konta, w lewym okienku Thunderbirda pojawia się nowa pozycja – “News & Blogs” (zdjęcie nr 5). Aby włączyć subskrybcję kanału RSS, klikamy teraz prawym klawiszem myszki na nazwie naszego nowego konta.

Otwieranie menu kontekstowego w Thunderbirdzie

Po pojawieniu się menu kontekstowego, wybieramy z niego pierwszą opcję – “Manage subscriptions…”/”Menedżer kanałów RSS” (zjęcie nr 6). Spowoduje to otwarcie okienka zarządzania subskrypcjami.

Okienko zarządzania subskrypcjami w Thunderbirdzie

W okienku zarządzania (zdjęcie nr 7) klikamy przycisk “Add”/”Dodaj”, który uruchomi kolejne okienko (zdjęcie nr 8) umożliwiające nam wpisanie adresu kanału RSS w okienku “Feed URL”/”URL Kanału”.

Okienko do wpisania adresu kanału RSS

Skąd wziąć ten adres? Pamiętacie jeszcze link “Posty (RSS)” na dole strony Zielonych Migdałów? To właśnie on kryje pod sobą adres którego szukamy! Aby go szybko zdobyć, zrobimy tak:

Kopiowanie adresu linku do kanału RSS

Prawym klawiszem myszki klikamy na link “Posty (RSS)”. Przed nami kolejne menu kontekstowe, z którego tym razem wybieramy opcję “Copy link location”/”Kopiuj adres linku” (zdjęcie nr 9). Następnie wracamy do okienka, w którym wpisujemy adres kanału RSS.

Adres kanału RSS wpisany

Najprościej jest znowu skorzystać z prawego klawisza myszki. Klikamy nim w okienku do wpisywania adresu kanału RSS (wskazanego na zdjęciu nr 10 strzałką) i wybieramy opcję “Paste”/”Wklej”. Po wpisaniu adresu, klikamy OK.

Nowy kanał RSS w okienku zarządzania kanałami

Powracamy tym samym do okienka zarządzania subskrypcjami, gdzie powinien się pojawić nowy kanał RSS – Zielone Migdały (zdjęcie nr 11). I znów klikamy OK.

Okno Thunderbirda z funkcjonującym kanałem RSS

I to już koniec! W lewym okienku Thunderbirda, w ramach konta “News & Blogs” mamy kanał RSS “Zielone Migdały”. Teraz już tylko wystarczy go zaznaczyć i z prawej strony wybrać post do przeczytania, tak jak w zwykłej poczcie internetowej (zdjęcie nr 12). Aby sprawdzić, czy nie ma nowszych postów, należy kliknąć na pierwszy przycisk od lewej strony w górnym pasku przycisków – “Get Mail”/”Pobierz”.

Thunderbird może służyć oczywiście nie tylko do przeglądania blogowych newsów. Przede wszystkim jest to świetny program pocztowy. Więcej o jego możliwościach, można dowiedzieć się na polskiej stronie Thunderbirda.

Opisaliśmy tutaj jedynie jeden z wielu programów służących do odczytu kanałów RSS. Dlaczego akurat ten? Po prostu korzystamy właśnie z niego i znamy go lepiej od innych programów odczytujących RSS. Pomimo, że przedstawiona instrukcja odnosi się do Thunderbirda, mamy nadzieję, że może okazać się pomocna przy tworzeniu subskrypcji kanałów RSS również w innych programach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *