Drukarki 3D to rewolucja. I to taka, która dopiero się zaczyna. Dająca poczucie mocy sprawczej i nieograniczone pole dla inwencji i wyobraźni – w najbliższej przyszłości pewnie niemal każdemu. Produkcja obliczona na bardzo indywidualne potrzeby jest zrównoważona, bo pomaga wyeliminować odpady i emisję dwutlenku węgla. Pomaga zmniejszyć skutki transportu, tworzyć rzeczy naprawdę potrzebne, części które trudno dostać, dzielić się pomysłami w postaci cyfrowych plików – przepisów, dla nieskończonej ilości przydatnych przedmiotów.
Producent drukarek Stratasys, zaprezentował – podobną pierwszą na świecie multikolorową i multimateriałową drukarkę 3D. Nowa technika umożliwia szybkie tworzenie przedmiotów wykonanych z nieograniczonych kombinacji różnych materiałów miękkich, twardych, przezroczystych i barwienia ich bez konieczności osobnego montowania poszczególnych składników.
Drukarka Stratasys Objet500 Connex3 Color Multi wykorzystuje technologię triple-jet i łączy w sobie trzy różne rodzaje polimerów w głowicy drukującej. Kolory i materiały mogą być mieszane, co znacznie skraca czas potrzebny do wytworzenia skomplikowanych obiektów. Objet500 Connex3 korzysta z trzech kolorów w tym samym czasie (VeroCyan , VeroMagenta i VeroYello) i może tworzyć z nich dowolną ilość odcieni. Cykl drukowania Objet500 Connex3 jest obliczony na 30 kg żywicy i może w tym czasie generować obiekty z 16 mikronów cienkich warstw.
Oczywiście za tą powszechną dostępnością kryje się i niebezpieczeństwo. Ludzie mogą zacząć drukować małe zabawki, bibeloty, rzeźby i inne rzeczy z małą lub żadną wartością użytkową, ale to samo dotyczy kupowania. Trzeba czasu, żeby wykształcić kulturę korzystania z nowych technologii. Z perspektyw środowiska korzystne byłoby drukowanie np. prototypów projektów, czy ich wersji testowych z PLA, czyli biodegradowalnego polimeru – poliaktydu z kwasu mlekowego.
Dwa obszary, w których istnienie powszechnie dostępnej technologii druku 3D jest niewątpliwie korzystne dla środowiska, to naprawy i upcykling. Możliwość wydrukowania niewielkiej, brakującej, a trudno dostępnej części, może zadecydować o dalszej funkcjonalności skomplikowanego i drogiego urządzenia. To może przedłużyć jego żywotność, a tym samym mieć wpływ na środowisko eliminując część bardziej skomplikowanej produkcji.
Zdjęcia: Creative Tools,
Za: Inhabitat