Naturalny staw kąpielowy

Basen ekologiczny

 

Zawsze marzył mi się taki wynalazek, który łączyłby zalety naturalnego kąpieliska z basenem. Z jednej strony zmieścił się w ogrodzie i miał przejrzystą wodę, a z drugiej strony nie wymagał chemicznego oczyszczania i ciągłej ludzkiej ingerencji. Wydaje się, że coś takiego wreszcie powstało.

 

Naturalny basen

 

Czystość naturalnego stawu kąpielowego utrzymywana jest przez rośliny i mikroorganizmy, które oczyszczają wodę tak jak w naturalnym zbiorniku. Jednocześnie nie oznacza to, że pływamy w błotnistej kałuży, a rośliny plączą nam się wokół nóg. Naturalne stawy kąpielowe są już dość popularne w Europie i zwiększa się zainteresowanie nimi w USA. Firmy takie jak Clear Water Revival (UK)Total Habitat (US) zajmują się nie tylko projektowaniem takich stawów, ale też reorganizacją basenu, który już istnieje.Koszt nowych naturalnych stawów w porównaniu tradycyjnymi basenami uważa się za porównywalny, ale już koszt utrzymania basenu bez zabiegów chemicznych – będzie znacznie niższy.

 

Basen ekologiczny

 

Naturalny staw jest zwykle trochę większy niż standardowy basen, aby pomieścić skały i naturalną roślinność, które są oddzielone od wyznaczonego kąpieliska.

 

Basen z roślinami

 

Woda przepływająca przez strefę roślin, jest następnie pompowana przez filtr UV w celu zapewnienia maksymalnej czystości i napowietrzania. Zazwyczaj stawy naturalne mają wodospad, który przywraca wodę z powrotem do kąpieliska.

 

Staw kąpielowy w ogrodzie

 

Nie do przecenienia są walory krajobrazowe stawu naturalnego. Podczas gdy konwencjonalny basen jest czymś niewiele więcej, jeśli chodzi o piękno, niż betonowa wanna, naturalny staw może być najbardziej urokliwym zakątkiem ogrodu.

 

Staw kąpielowy

 

 

Za: Inhabitat

Zdjęcia: ArchiExpo, Mudbrix, The Red Ferret, FNCPonds, Plantnj.com, My Natural Pool

Zobacz również:

-->