Carpooling po polsku

Carpooling - dwa polskie serwisy

Carpooling, czyli po polsku „współużytkowanie samochodu”, to idea stara jak świat. Zapewne już za czasów wozów zaprzężonych w konie, ludzie dogadywali się i razem wyruszali w podróż. Bo to raźniej, często bezpieczniej i pewnie taniej, niż jeździć samemu. Idea współdzielenia podróży świetnie wpisała się w tzw. „ruch ekologiczny”. Jedziemy w tą samą stronę, o tej samej porze? To pojedźmy jednym samochodem!

Na zachodzie ruch carpoolingowy kwitnie. Ludzie mieszkają blisko siebie, okazuje się, że pracują też niedaleko jeden od drugiego – i już, jeden samochód może zostać w garażu. Ktoś inny po drodze tylko trochę zbacza z trasy, żeby zabrać dwoje znajomych – pracują w pokoju obok.

Z pomocą szukającym transportu przyszedł internet. Powstało wiele serwisów, dzięki którym ludzie oszczędzają czas, pieniądze i, może przede wszystkim, paliwo. W niektórych krajach, osoby współdzielące samochód mogą cieszyć się jazdą specjalnym pasem dla pojazdów, którym jadą co najmniej 2 osoby(sic!).

U nas jeszcze takich udogodnień jak na razie nie ma, ale pojawiają się pierwsze serwisy internetowe, łączące tych, którzy chcą razem dojeżdżać.

Carpooling - widok serwisu SuperDojazd.pl

SuperDojazd.pl – świeży serwis, w którym można poszukać, czy ktoś nie jeździ samochodem trasą, którą my też pokonujemy (np. komunikacją miejską). Samochodziarze, mogą na mapie zaznaczyć którędy jeżdżą. Na razie tras jest nieco ponad 100 (trzeba się zarejestrować, żeby to sprawdzić). Biorąc pod uwagę funkcjonalność całego serwisu, nie jestem pewien, czy będzie ich szybko przybywać. Użytkownicy samochodów oprócz tras, podają również markę i rok produkcji samochodu oraz od kiedy posiadają prawo jazdy.

Carpooling - widok serwisu Autem.pl

Autem.pl – tutaj tras jest nieco mniej (autem.pl działa od kilku miesięcy) ale za to można je sprawdzić bez rejestrowania się w serwisie. Jest też lepiej pod względem użyteczności całego serwisu. Mamy do dyspozycji osobne listy tras regularnych i jednorazowych. Na osobnej liście można popatrzeć kto szuka transportu i na jakiej trasie. Korzystający z serwisu mają do swojej dyspozycji forum, dzięki któremu mogą się bliżej poznać. Minusem jest brak map.

Pierwsze jaskółki wiosny nie czynią, ale o carpoolingu mówi i pisze się u nas co raz częściej. Zobaczymy, który serwis zyska uznanie i zdominuje tą internetową niszę.

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów
-->