Suszarka czy papierowe ręczniki?

Suszarka czy ręcznik papierowy?

Zdarzyło nam się nad tym zastanawiać. Co jest bardziej przyjazne środowisku – elektryczna suszarka do rąk czy papierowe ręczniki? Z jednej strony zużycie prądu, z drugiej papier. Co wybrać?

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Environmental Resources Management (ERM) można stwierdzić, że środowisko mniej ucierpi jeśli do wysuszenia rąk użyjemy elektrycznej dmuchawy. Co prawda badania były zlecone przez firmę Airdri, która takie suszarki produkuje ale trzeba wierzyć w rzetelność ERM.

Obliczenia przeprowadzono dla okresu 5 lat i brano w nich pod uwagę chyba wszelkie możliwe elementy wpływające na środowisko – od produkcji, przez codzienną obsługę aż po utylizację. Okazuje się, że mniejszy wpływ na środowisko ma elektryczna suszarka. Po dość kosztownym wyprodukowaniu pozostaje tylko dostarczanie energii elektrycznej, podczas gdy w przypadku ręczników ciągle potrzebna jest produkcja, transport, napełnianie pojemników i opróżnianie koszy.

Przedstawiając całość jako sumę wyemitowanego dwutlenku węgla, badacze w dość obrazowy sposób stwierdzają, że 5 letnie używanie elektrycznej suszarki równe jest przejechaniu samochodem 5100 km a ręczników aż 14500 km. Brzmi nieprawdopodobnie, prawda? Za TreeHugger.

(update)
Jeśli rzeczywiście elektryczne suszarki są lepsze, to zasilanie ich z odnawialnych źródeł energii jeszcze polepszy sytuację. A tak poza tym, to najlepiej dla środowiska będzie jeśli wytrzemy ręce o własne spodnie…

Zobacz również:

  • Brak powiązanych tematów
-->